Yenişehir’de jakaranda koruluğu oluşturuldu | Güney Gazetesi Mersin

Yenişehir’de jakaranda koruluğu oluşturuldu

Yenişehir Belediyesi, kentte yeşil alanları arttırmaya devam ediyor. Limonluk Mahallesinde jakaranda koruluğu oluşturan Yenişehir Belediyesi kenti hem renklendiriyor hem de yeşillendiriyor.

Yenişehir’de jakaranda koruluğu oluşturuldu


Yenişehir Belediyesi, 5-11 Haziran tarihleri arasında kutlanan Dünya Çevre Koruma Haftası kapsamında Limonluk Mahallesinde bulunan belediyeye ait alanda jakaranda ağaçlarını toprakla buluşturdu.  Yenişehir Belediyesi tarafından düzenlenen ağaç dikimi etkinliğine Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit,  başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar, belediye çalışanları, Yenişehir Yaşam Gönüllüleri ve mahalle sakinleri katıldı.

Ağaç dikimi öncesinde konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, jakaranda ağaçlarının çiçek açtığında çok güzel görüntüler oluşturduğunu belirterek, Yenişehir’de koruluklar oluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

 

“ÇEVRE İÇİN ORTAK ANLAYIŞ SERGİLEMELİYİZ”

 

Yenişehir Belediyesi olarak İklim ve Enerji İçin Avrupa Başkanları Sözleşmesi'ni imzaladıkları anımsatan Başkan Özyiğit, "Bu sözleşme, çevreyi sadece bir kişinin, bir gurubun, bir ilin, bir ilçenin ya da bir ülkenin korumasıyla çevreyi kurtaramayacağımızın ifadesi. Yani tüm dünyada ortak bir anlayışı sergilemediğimiz takdirde bir anlam ifade etmez. Yani biz burada çevreye yönelik temiz hava, temiz enerji ve yeşili öncelerken komşu ilçemizde bunun tam tersine organik yakıt ve çevreye zarar verebilecek unsurlar çok üst seviyedeyse sizin verdiğiniz bütün emek ortadan kalkar. Dolayısıyla ortak anlayış, ortak bir bakış açısı, ortak bir davranış şekli uygulamamız gerekiyor” dedi.

 

“YENİŞEHİR HALKI YEŞİLİ KORUYOR”

 

Yönetim anlayışlarını 6 temel ilke üzerine kurduklarını ve bu yönetim anlayışlarından birinin de ekoloji olduğunu ifade eden Özyiğit, “Bunun altını doldurmak içinde elimizden gelen bütün çabayı sarf ediyoruz. İşte sıfır atık şirketimizi kurduk, Eylül ayından itibaren Yenişehir’deki atığı ayrıştıran, doğru yöneten ve onu tekrar geri dönüşüme kazandıran bir anlayışı hayata geçireceğiz. Başta Yenişehir halkı olmaz üzere toplumumuzda yüksek bir duyarlılık var. Yenişehir halkına bu nedenle çok teşekkür ediyorum. Nasıl bir duyarlılık; yeşili koruyor, doğasına ve çevresine sahi çıkıyor. Sıfır atıkla ilgili yaptığımız çalışmalarda, site sakinleri, yöneticiler, muhtarlarımız hepsi gönülden bir destekle olaya dâhil oluyorlar. Dolayısıyla biz aslında Yenişehir’de birçok şeyi başarabilecek bir alt yapıya sahibiz. Bize düşen o alt yapıyı yaşama çevirmek" dedi.  (Haber Merkezi)