“Bulaşların yüzde 65’i aile içi “

Mersin İl Sağlık Müdürü Emrah Ceviz Kovid-19 ile mücadele ile ilgili gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu.

“Bulaşların yüzde 65’i aile içi “

ZELİHA ÖZİPEK

Mersin’in yanı sıra komşu illerde de vakalarda düşüş yaşandığını belirten Ceviz, vaka sayılarının düşmesinde Doğu Akdeniz’de hava şartlarının olumlu seyretmesinin etkili olduğunu iddia etti. Ceviz, vakaların yoğun olduğu dönemlerde filyasyon çalışmaların sonucunda bulaşların yüzde 65’inin aile içi bulaş olduğunu ifade etti.

Sosyal mesafeye ve kurallara uymanın önemli olduğunu belirten Ceviz, “Maske takıp, mümkün olduğunca açık havada bulunmak, odalarımızı sık sık havalandırmak, düzenli beslenebilmek ve güneş ışığı alabilmek önemli faktörler. Bunlara dikkat ettiğimiz ölçüde ilerleyen aylarda artık ciddi bir dalgalanma yaşayacağımızı düşünmüyoruz. İl genelinde valiliğimizin, mülki idare amirlerimizin, kolluk güçlerimizin ve en başta sağlık personelimizin özverili çalışmaları vaka sayılarının düşmesinde etkili oldu. Nihayetinde ülke genelindeki vaka sayılarında tam kapanmayla birlikte ciddi şekilde bir gerileme oldu” dedi.

“17 GÜNLÜK KAPANMADAN SONRA BU RAKAMLAR BEKLENİYORDU”

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen ise 17 günlük kapanmadan sonra vaka oranlarının bu seviyelere inmesinin beklenildiğini söyledi. Antmen, “Vaka sadece Mersin’de değil, Türkiye’nin genelinde düşüyor. Bunda tabi ki 17 günlük kapanmanın önemli bir etkisi var. Zaten bu dönemde vakaların bu düzeyde olması asla sürpriz değil. Ama bu açılmalar sürerse, turizmle ilgili ek şeyler yapılırsa, aşılama meselesi de yeterince hızlanmazsa sorunlar tekrardan başlar. Aşılamalar da şu anda hızlanmış durumda. Örneğin öğretmenlerin şu anda tümüne aşı yapıyorlar. Aile Sağlığı Merkezlerinde de aşılamaya bugünden itibaren başlandı. Bu tür adımlar sayesinde vakaların düşmesi sürpriz değil. Umarım yeni hatalı kararlar alınmaz ve bu şekilde vakalar düşük olarak seyretmeye devam eder” dedi.

“ÖNLEMLER DEVAM ETMELİ”

Antmen, “Vakalar doğru bir şekilde paylaşılıyor ama 6500 civarında vaka sayısı yeterli bir düşüklük değil. Şu açıdan değil: “Her şey sona erdi, maskeleri çıkarın artık önlem almaya gerek yoktur” gibi 1 Temmuz’dan itibaren turizm mevsiminin başlaması sebebiyle her şeyin serbest olduğu evreye dönerse vakalar yine artar. Önlemlerin bugün ki gibi biraz daha devam etmesi gerekiyor. Sadece okullara öncelik verilerek okulların eğitimlerine tam kadro yapmaları gerekir. Bununla birlikte diğer önlemlerin de mutlaka devam etmesi gerekiyor” diye konuştu.