“Esnaf için yaptık, esnaf sahip çıkmadı” | Güney Gazetesi Mersin

“Esnaf için yaptık, esnaf sahip çıkmadı”

Başkan Seçer, parkomat uygulamasını neden kaldırdıklarını açıkladı

“Esnaf için yaptık, esnaf sahip çıkmadı”

ZELİHA ÖZİPEK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, şehir merkezindeki bazı caddelerde hayata geçirdikleri parkomat uygulamasından kâr beklemediklerini, esnafın işleri canlansın diye bu uygulamayı yaptıklarını ancak esnafın sahip çıkmadığını söyledi. Parkomat emekçilerine yönelik sözlü ve fiziki saldırılar olduğunu, esnafın bu saldırılara seyirci kaldığını ifade eden Seçer, “Yani biz kötü bir ortama düştük bu uygulamayla. Biz esnafımıza yardımcı olalım derken maalesef bazı esnafımızın yarattığı sorunlarla karşı karşıya kaldık” dedi.

Mersin’de esnaf örgütleri, şehir merkezindeki esnafın işlerinin artırılması için parkomat uygulamasının yeniden başlamasını istiyor. Ancak belediye konuya temkinli yaklaşıyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, meclis toplantısında parkomat konusunda değerlendirmelerde bulundu.

19 Şubat 2020’de Meclis’ten onay aldıktan sonra 97 personelle uygulamaya başladıklarını ifade eden Seçer, zaman zaman bu kişilerin sözlü ya da fiziksel saldırılara maruz bırakıldığını söyledi. Seçer, pandemi sürecinde uygulamayı durdurduklarını hatırlatarak, parkomat personelini başta sosyal hizmetler olmak üzere ihtiyaç duyulan alanlarda görevlendirdiklerini söyledi.

Parkomat uygulamasının uygulamaya girdiği dönemde belediyenin sanki bundan para kazanıyormuş gibi hep yanlış haberler çıktığını hatırlatan Seçer, şunları söyledi:

“Sonra 1 Haziran’da ortalık biraz düzelince, normalleşme diyelim. 27 personele düşürüp ilk etapta 13 bölgede 1502 araçlık yerde başlattığımız faaliyeti, 27 personelle 2 bölgede ve toplamda 339 araç kapasiteli bölgeye çektik. Biz burada parasal kar gütmedik, güdemeyiz. Zaten mantığa aykırı. Zarar edeceğini biliyorduk. Uygulamaya girdiğinde de hep yanlış haberler çıktı. Sanki para kazanıyormuşuz gibi. Bizim uygulamadan çıktığımız günden önceki çalışmalarda her ay 40 bin lira bir açık vardı. Her ay 40 bin lira. Bir kere biz bunu esnaf için yaptık değil mi? Esnafın kendisi zorluk çıkarıyor. Arabayı koyuyor oraya, akşama kadar kaldırmıyor. Bizim çocuklar müdahale ettiği zaman; parkomat çalışanları; şiddet görüyorlar ya da kötü muamele görüyorlar. Yani esnafı da sorgulamak lazım. Vatandaşlarla görevli personel arasında kötü bir tartışma ya da kavga ortamı olduğu zaman esnaftan müdahale edenler de oluyor ama bana yansıyan genelde izliyor. Yani biz kötü bir ortama düştük bu uygulamayla. Biz esnafımıza yardımcı olalım derken maalesef bazı esnafımızın yarattığı sorunlarla karşı karşıya kaldık.”

Otopark sayısını artırmak gerektiğine de değinen Seçer, merkezde farklı yerlerde toplam 250-300 araçlık park alanı bulunduğunu söyledi.

Seçer, “Allah izin verirse sonbaharda hizmete girecek olan 400 araçlık katlı otopark yapılıyor. Bütün bu çalışmalar onun için. Yani oradaki sıkıntıyı ortadan kaldırmak için” dedi.

 

 

WC VE PERSONEL ODALARINA YÖNELİK SALDIRILARI KINADI

 

Kültür Park’taki tuvalet ve personel odalarına yönelik gerçekleştirilen çeşitli saldırıları Meclis’te kamuoyuyla paylaşan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Kültür Park içerisinde ‘Yunuslu göbek’ dediğimiz mıntıkada yine tuvaletlerimizden birinde bazı tahribatlar yapıldı. Kapısı kırıldı, takası kırıldı, klozetleri parçalandı, sabunluklar, peçetelikler hepsi bir yerde. Yine aynı gece Mersin İdmanyurdu Meydanı’ndaki Kentbis 1 No’lu istasyonda saat 3 sıralarında 2 kişi bisikletlerin boynuzları var, onu kırmak için uğraş içerisindeymiş. Hemen polise haber veriliyor ve şu anda onlar savcılıkta. Yine ‘Tarsusi Kafe’nin dondurma dolabını parçalamışlar. Bunu normal bir adam yapmaz. Orada emniyetin 3 tane narkotik noktası var. Bizim zabıta var. Zaten emniyet gerekeni yapmış ve savcılıkta, karakolda neyse… Biz de şikayetçi olduk. Kim oldukları ortaya çıkacak. Daha önce Davultepe’de Vivaldi Sitesi önünde bulunan tuvaletler, yine Kültür Park’taki personel odaları 18 Mayıs’ta saldırıya uğramıştı. Davultepe Vivaldi Sitesi önüne vatandaşların talebi doğrultusunda biz onu yapmıştık. ‘Biz burada yürüyüş yapıyoruz’ dediler, götürdük oraya tertemiz tuvalet yaptık. Yine geçtiğimiz Kasım ayında benzer saldırılar olmuştu muhtelif yerlere. Toplumun duyarlılığı açısından bunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Üzülüyoruz ama her yere de bir bekçi koyamazsınız, mal sizin malınız halkın malı.”