Kentsel dönüşüm için destek çağrısı | Güney Gazetesi Mersin

Kentsel dönüşüm için destek çağrısı

Kentsel dönüşüm için destek çağrısı


 

 

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve tüm meclis üyelerinden, kentsel dönüşüm projelerine destek istedi.

Başkan Gültak, Büyükşehir Belediye Meclisinin haziran ayı toplantısı birinci birleşiminde söz alarak, kentsel dönüşüm için destek çağrısında bulundu. 5 Haziran Dünya Çevre Gününde açılışı yapılan Mersin Millet Bahçesine değinen Gültak, “Çocuklarımıza bırakacağımız en iyi miras, temiz ve sağlıklı bir dünya, temiz bir hava ve ormanlardır. Dolayısıyla gelin, şehrimizin kalbini değiştirelim. Şehir, kaçak yapılarla dolu. Tabi bu sizin de benim de suçum değil. Geçmiş siyasetçiler bir kaçış yolu aramışlar” dedi.

 

“MERSİN’DE BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOK”

 

Barış Mahallesinde, 1 Eylül’den itibaren toplu konut noktasındaki çalışmaların tamamlanacağını kaydeden Gültak, “Barış Mahallesinde insanlarımız, maalesef çok kötü koşullar altında yaşıyor. Proje sayesinde orada da yeni ve modern konutlar, yeni caddeler, yeni yeşil alanlar, yeni parklar oluşacak” diye konuştu.

Çay Mahallesinde ise 142 dönüm arazi üzerinde 415 konutun tamamlandığını belirten Gültak, bölgede 300 konutun daha yapılacağını söyledi. Meclis üyelerine seslenen Gültak, “Toplam 142 dönüm içerisinde 700 konut yer alacak. Mersin’de başka bir örneği yok. Yemyeşil alanlar, kelebekler, arılar, sabah ezanıyla öten kuşlar. Meclisimizde tekrar edeceğim ama Akdeniz’in sorunlarını çözmeden Mersin’in sorunlarını çözemezsiniz. Madem Akdeniz kentin kalbi; çalışmayan bir kalp vücuda kan pompalamaz, beyin çalışmaz, hiçbir organ çalışmaz. Çevre diyorsak, gelin Kürt, Arap, Yörük, Roman, Hıristiyan kardeşlerimizin de mağdur olmayacak şekilde, iknaları sağlanarak onlarla ortak noktada buluşarak bu şehri birlikte dönüştürelim” ifadelerini kullandı.

 

“YILLARCA HALININ ALTINA SÜPÜRÜLMÜŞ BU SORUNU BİRLİKTE ÇÖZELİM”

 

“Eğer bu şehri dönüştürürsek, birçok park, otopark kazanır, yeşil alanları arttırırız. Lojistik alanlar, yeni sanayi alanları çıkarırız, limanı büyütürüz” diyen Gültak, ancak bunun için sadece TOKİ’nin veya Akdeniz Belediyesinin kısıtlı imkanları ile yapılan çalışmaların yeterli olmadığını vurguladı. Gültak, “İşte tam da bu noktada hepinizden, tüm meclis üyelerimizden destek istiyorum. Yıllarca bu sorun çözülmemiş, halının altına süpürülmüş. Gelin, Akdeniz’i hep beraber dönüştürelim. Akdeniz’de yaşayan Türk, Kürt, Arap, Yörük kadınlarının böyle yaşamaları, onların kaderi değil. Onlar da Yenişehir, Mezitli’de yaşayan insanların konfor imkanlarına kavuşsun, çocukların park alanları olsun” çağrısı yaptı.

 

“GELİN, HEPİMİZ BİR UCUNDAN TUTALIM, ŞEHRİMİZİN KADERİNİ BİRLİKTE DEĞİŞTİRELİM”

 

Akdeniz’de, kış aylarında kömür ve odun kullanımından kaynaklı ciddi bir hava kirliliği yaşandığına da dikkati çeken Başkan Gültak, “Yenişehir ve Mezitli’de bu durum yok. Toroslar’ın ise bir kısmında var. Peki, bunu nasıl çözeceğiz? Tek çözüm yolu var; orada yaşayan insanları da ikna ederek bu bölgeleri dönüştüren projeleri hayata katmak. Böylece şehrin havasını temizleyeceğiz. Alın size çevre projesi. Altı ay boyunca bu şehir, karbonmonoksit ve diğer zehirli gazlarla doluyor. Bu kirli havayı hepimiz soluyoruz. Kışın herkes sobasını yakıyor, göz gözü görmüyor. Alın size çevre sorunu! Gelin bu şehrin kaderini değiştirelim. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bize destek verin. Bir yandan TOKİ, bir yandan biz, diğer yandan siz, bir an önce bu şehrin dönüşmesi noktasında plan-projelerinizi hazırlayın. Hep birlikte bir ucundan tutup şehrimizi değiştirelim. TOKİ veya kentsel dönüşüm projeleri, sadece şehrin veya insanların modern bir yaşama kavuşmasını sağlamıyor, aynı zamanda bu dönüşüm çevreci de olacak” diye konuştu.

 

“EĞER GERÇEKTEN ÇEVRECİ İSEK, BU SÖZDE KALMASIN”

 

“Akdeniz’in sorunlarını çözmeden Mersin’i düzeltemeyiz” vurgusunu yineleyen Gültak, “Mersin’in merkezinde yer alan Akdeniz ilçesi kalp ve herkes de bunu kabul ediyor. Eğer çevreci isek bu sözde kalmasın. Sahillerden tutun tüm şehri; annelerimizin, kardeşlerimizin, ağabeylerimizin, hiçbir ayırım yapmadan, örf ve adetlerine dokunmadan dönüştürelim. Yeni parklar, yeşil alanlar, yeni bulvarlar elde edelim, kentimizi, çevremizi, doğamızı ve havamızı temizleyelim” dedi. (Haber Merkezi)