“Vatandaşın faturasını devlet üstlensin”

“Vatandaşın faturasını devlet üstlensin”

 

HDP Mersin Milletvekili ve Tarım Komisyonu sözcüsü Dr. Rıdvan Turan, faturalarını ödeyemeyen yurttaşları meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Rıdvan Turan önergesinde “Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve pandemi nedeniyle yurttaşların kahır ekseriyeti büyük geçim sıkıntısı çekmektedir. Ekonomik kriz nedeniyle yurttaşların gelirleri azalmakta ve alım güçleri düşmektedir. Pandemi bu durumu daha da derinleştirmektedir. Dolayısıyla ekonomik kriz ve pandeminin etkisiyle toplumun büyük çoğunluğu yaşamlarını idame ettirmek için büyük borç yükü altına girmektedir.

Yurttaşlar gelir seviyelerindeki düşüşe paralel olarak elektrik, su, internet gibi ihtiyaçlarını sağlayan şirketlere borçlarını ödeyememektedir. Yurttaşların ödeyemedikleri faturalara uygulanan gecikme faizleriyle birlikte borçlar daha da artmaktadır” dedi.

 

 

 

“AVUKATLAR İCRA TAKİBİ ADI ALTINDA YURTTAŞLARI TEHDİT ETMEKTEDİR”

 

 

Şirketlerin tahsil edemediği faturaları hukuk yoluyla tahsil etmeye çalışırken binlerce avukatın veya avukatlık şirketlerinin, alacaklı şirketler adına yurttaşları gün aşırı arayarak haklarında icra takibi başlatılacağı söyleyerek tehdit ettiklerini belirten Turan, “Oysa bu tür tebliğler özel yaşamın dokunulmazlığını ihlal ettiği gerekçesiyle yargı kararıyla yasaklanmıştır. Yurttaşlar, normal faturalarını ödeyemezken, gecikme faizi ile muazzam düzeyde artan faturalarını nasıl ödeyecekleri bir soru işareti olarak uzun zamandır cevabı verilmesi gereken bir sorun olarak karşımızda durmaktadır.  Yurttaşlarımızın içinde bulunduğu borç koşullarına ilişkin herhangi bir adım atılmaması var olan endişeyi derinleştirmektedir. Dolayısıyla yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanlığının yurttaşlarımızın ödeyemediği faturalar konusunda ivedilikle adım atması gerekmektedir. Bu konuda yapılması gereken tek adım faturaların ana borç ve faizlerinin silinmesi ve bu borcun kamu borcu olarak devlet tarafından üstlenilmesidir” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

 

“Ekonomik kriz ve pandemi nedeniyle faturalarını ödeyemeyen yurttaşlar hakkında Cumhurbaşkanlığınızın herhangi bir çalışması olacak mıdır? Eğer olacak ise bu çalışmalar nelerdir? Ekonomik kriz ve pandemi nedeniyle elektirik, su, internet ve bankalara olan aidat borcu olan yurttaşlarımızın sayısı ne kadardır? Bu yurttaşlarımızın toplam borcu ne kadardır? Borcunu ödemeyen yurttaşların ödeyemediği faturalarındaki uygulanan faiz miktarıyla ana borcu ne kadar olmuştur? Cumhurbaşkanlığı tarafından pandemi süresince elektrik, su ve internet faturalarını ödeyemeyen yurttaşların bütün borçlarının devlet tarafından kamu borcu olarak üstlenilmesi yönünde bir çalışması var mıdır?” (Haber Merkezi)