Esnaf adalet peşinde

Zincir marketlerin gıda dışındaki ürünleri tam kapanma sürecinde satmasına esnaf tepki gösteriyor

Esnaf adalet peşinde

ZELİHA ÖZİPEK

Tam kapanma sürecinde gıda satışı yapan esnaflar dışında diğer tüm küçük esnafların kapatılması ve zincir marketlerin bu süreçte her türlü ürünü satabilmesine Mersin esnaf temsilcileri tepki gösterdi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, uygulanan sistemin haksız rekabete neden olduğunu dile getirerek, bu konuda acilen bir düzenleme yapılması gerektiği tavsiyesinde bulundu.  

 

Mersinli esnaf temsilcileri, AVM’lerin ve zincir marketlerin tam kapanma sürecinde gıda ve temizlik ürünleri dışında diğer her türlü ürünü satabilmesine tepki gösterdi. Bazı illerde, İl Hıfzıssıhha Kurullarınca AVM‘ lerin gıda ürünleri dışında ürünleri satmasına yasak getirdiğini hatırlatan esnaf temsilcileri bu konuda Mersin Valiliğine başvuru yaptıklarını fakat valiliğin bu alınan kararların İçişleri Bakanlığı tarafından geri çektirileceği cevabını aldıklarını söyledi. Yani zincir marketler ve AWM’ler, tam kapanma sürecinde açık olacak ve gıda dışındaki diğer ürünleri de satabilecekler.  

 

Konuyla ilgili gazetemize değerlendirmeler bulunan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, bu yaşananların haksız rekabete yol açtığını ve bunun acilen bakanlık tarafından düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Kızıltan, “Türkiye çapında bu yasağın getirilmesi gerekiyor. Bazı illerde hıfzıssıhha kurullarının böyle kararlar aldıklarını biliyoruz. İçişleri Bakanlığı’nın bu durumu bütün Türkiye genelinde yansıtması gerekiyor. Şimdi buzdolabı satıcısı, manifaturacı, konfeksiyoncu kapalı, mobilyacı kapalı, zücaciyeci kapalı, manifaturacı kapalı ama zincir marketlerde iğneden ipliğe her şey satılıyor. Bu çok büyük haksız rekabete neden oluyor. Tam kapanma bittikten sonra, mağazalar açıldıktan sonra halk gidip alışveriş yapmayacak ki çünkü kapanma sırasında bütün ihtiyaçlarını bu zincir marketlerden karşılamış olacaklar. Dolayısıyla bu çok büyük haksız rekabete yol açıyor. Yangından mal kaçırır gibi zincir marketler reklamlar, kampanyalar yapıyor. İğneden ipliğe her şeyi satar durumdalar. Bu haksız rekabetin önlenmesi lazım. Bizim üyelerimiz, işletmelerimiz bize baskı yapıyor. Biz buradaki yerel yöneticilerle konuşuyoruz halletmeye çalışıyoruz ama İçişleri Bakanlığının bu konuda bir düzenleme yapması gerekmektedir” dedi.

 

Kızıltan, “MHP Milletvekili Baki Şimşek’ten bu konuda bir araştırma yapmasını istedim. Bir tek Kayseri Valiliği uygulamıyoruz artık bu kararı demiş. Diğerlerinden bu konuda henüz bir haber çıkmadı. Ama gerçekten elini vicdanına koysun devleti yönetenler, çok büyük bir haksız rekabet söz konusu” dedi.

 

“ESNAF ZATEN BUNALIMDA”

 

Mersin Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer ise bakanlığın AVM’ lere yönelik bir kısıtlama yapmak istemediğini ve diğer illerde alınan kararların iptal edileceğini söyledi. Dinçer, “. Biz aslında haksız rekabet ortamının önlenmesini istiyoruz. Eğer bizim esnafımız kapalıysa bu zincir marketlerde gıda ve temizlik ürünleri dışında herhangi bir ürünün satılmasını istemiyoruz. Talebimiz budur. Valiliğimiz de şu anda diğer illerde alınan kararların da kalkacağını şimdilik böyle bir karar alamayacaklarını ifade ettiler. Esnaf zaten bitti, esnaf zaten bunalımda. 17 günde bu insanları kapatıyorsak bu süreçte o insanların hayatını idame ettirecek şekilde bir desteğin çıkması gerekiyordu. Şu an için esnafa verilen sadece gelir desteği var. Bununla birlikte verilen Mersin’de 60 bin esnaf varken verilen desteği sadece 10-15 esnaf kullanabilecek. Bu konuda da bir mağduriyet söz konusudur” dedi.

 

“VALİLİĞİMİZ TAKDİR YETKİSİNİ KULLANSIN”

 

Çarşı Esnafları Derneği Başkanı Bekir Algüllü ise konuyla ilgili, “Kırtasiyeci esnafımız kapalıyken, hırdavatçı esnafımız kapalıyken, ayakkabıcı, konfeksiyon esnafımız kapalıyken ve birçok dalda ki esnafımız kapalıyken AVM’l erin bu arkadaşlarımıza sattığı ürünleri satmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda Türkiye'de 15'e yakın il’de Karaman, Konya, Kayseri, Aksaray, Rize ve birçok ilin bu anlamda AVM’leri toplam kapanma süresi boyunca gıda ürünleri dışında diğer ürünlerin satışı valilikler tarafından yasaklanmış durumda. Biz buradan şunu görüyoruz demek ki bu konuda İçişleri Bakanlığımızın valilere verdiği bir takdir hakkı var. Biz Mersin Valisi sayın Ali İhsan Su’nun da bu anlamda takdir haklarını esnaftan yana kullanmasını ve tam kapanma döneminde AVM’lerin gıda harici ürünleri satmamasının daha adil olacağını düşünüyoruz bu anlamda sayın valimizden bu konuyu bu konuyla ilgili karar almasını saygıyla arz ediyoruz” şeklinde konuştu.