İlk romanında Sis’in mücadelesini anlattı | Güney Gazetesi Mersin

İlk romanında Sis’in mücadelesini anlattı

İlk romanında Sis’in mücadelesini anlattı

ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin’in üretken yazarlarından Bedriye Korkankorkmaz, şiir, deneme ve öykü kitaplarının yanına bir roman da ekledi. Korkankorkmaz, ilk romanı “Sis”te Kars’ta doğup büyüyen bir genç kız ile arkadaşı bir başka genç kızın okuyabilmek için verdikleri mücadeleye odaklanıyor. Korkankorkmaz, okuyucuyu Doğu kültürüne özgü kapalı bir ailenin dinginliğinden İstanbul’un karmaşasına uzanan bir yolculuğa çıkarıyor.

 

Şair ve yazar Bedriye Korkankorkmaz, ilk romanı “Sis”i okurların beğenisine sundu. Korkankorkmaz ilk romanında okumak için mücadele eden 2 genç kızın hayatına odaklanıyor, Kars’tan İstanbul’a uzanan bir macerayı, 1980’lerin ruhunu ve kültürel yapısını da anlatarak okuyucuyla buluşturuyor.

Bedriye Korkankorkaz ilk romanı Sis ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Roman Kars’ta başlıyor. 3 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Sis okuyup edebiyat öğretmeni olmak istiyor. Aile ise kız çocuğunu okutmaktan yana değil. Önceliğin erkek çocuğunda olduğuna inanıyor. Çaresiz kalan Sis intihar girişiminde bulunur ve ailesini ikna eder. Parasız yatılı okul sınavına girer ve dereceyle kazanır. Yatılı okulda Emine ile tanışır. İki genç kız yoksulla zengin, güçlüyle zayıfın amansız mücadelesine tanık olur. Üst devredeki büyük öğrenciler, çamaşırlarını alt devrelere yıkatır, çaylarını ayaklarına getirtir. Sis, evde yaşadıklarını şimdi de okulda yaşamaktadır.  

Roman iki genç kızın toplumun geleneklerine, ayrımcılığına karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Ben doğu kültürü içinde doğdum büyüdüm. O kültüre yabancı değilim. Bingöl’de doğup büyüdüm ve Bingöl Lisesi’nde benim dönemimde sadece 5 kız öğrenci vardı. Kız çocukları okula gönderilmiyordu. Roman Kars’ta başlıyor, İstanbul’da devam ediyor. Hem doğu kültürünü hem batıdaki büyük şehirlerin atmosferini bildiğim için atmosfer yaratmakta zorlanmadım.”

 

Bedriye Korkankorkmaz kimdir?

 

Şair ve yazar. 19 Haziran 1965, Bingöl doğumlu. İlk orta ve liseyi Bingöl’de tamamladıktan sonra Sosyal Bilimler ön lisans eğitimini bitirdi. 1987 yılında Konya’da başladığı kamu görevinden 2014’de Mersin’de emekli oldu.

Şiirleri, öyküleri, kitap tanıtım yazıları, şiir üzerine değerlendirme ve söyleşileri Cumhuriyet Kitap başta olmak üzere farklı dergilerde yayımlandı.

68’liler Birliği Vakfı tarafından düzenlenen şiir yarışmasında Başarı Ödülü (1998) İnsan Hakları Derneği tarafından 1998 yılında düzenlenen şiir yarışmasında övgüye değer bulundu.

Eserleri: Yaşamak Çocuğum (2010), Eski Eser Karanfiller (2016), Paslı deniz (2020). (Şiir). Kitaplarla Söyleşi 2012), Ruhlarla Söyleşi (2014), Tinsel Söyleşiler (2016) (Deneme-İnceleme-Biyoğrafi)

Ortak Kitap: Vecihi Timuroğlu Kitabı (Yay. Haz: Bedriye Korkankorkmaz, Nazire Akbulut, A. Alper Akçam, Munise Yıldırım, 2004).