Orman kıyımı meclis gündeminde | Güney Gazetesi Mersin

Orman kıyımı meclis gündeminde

Orman kıyımı meclis gündeminde


HDP Mersin Milletvekili ve Tarım Komisyonu sözcüsü Dr. Rıdvan Turan, Türkiye’de son 4 yılda ve özellikle Covid-19 salgınında ormanların yok edilmesini meclis gündemine taşıdı. Turan, konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan önergesinde “Türkiye’de ormanlar son yıllarda; ekonomik kriz bahane edilerek, piyasa ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak yoğun bir üretim baskısı altına alınmıştır. 2005 yılında 13 milyon m3 olan odun üretimi 2017 yılında 18,5 milyon m3, 2020 yılında ise Covid-19 pandemisiyle birlikte 28,5 milyon m3 gibi olağan üzeri bir sayıya çıkarılmıştır. Son dört yılda (2017-2020) odun üretimindeki artış oranı %53’ü bulmuştur. Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) bu artışın ana nedeninin, “2018 yılında dövizde yaşanan aşırı artış nedeniyle yurt dışından getirilen odun hammadde fiyatlarındaki maliyetlerin artması sonucu, orman endüstrisinin odun hammaddesini ülke içi üretimden karşılamak istemesi” olduğunu belirtmektedir” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Orman ürünleri endüstrisi sektörünün, odun hammaddesi ihtiyacını iç piyasadan karşılamak ve maliyetlerini düşürebilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı üzerinde büyük bir baskı oluşturduğu iddiaları doğru mudur? Bu konuda kamuoyunu aydınlatacak bir açıklamanız var mıdır? Türkiye’de Covid-19’un görüldüğü Mart 2020’den bu yana hangi bölgelerde ve illerde toplamda kaç bin hektar orman alanı yok edilmiştir? Türkiye’de Covid-19’un görüldüğü Mart 2020’den bu yana kaç milyon ağaç kesilmiştir? Ormancılık dışı amaçlarla kullanılmak üzere madencilik, enerji, turizm vb. etkinliklere tahsis edilen orman alanı ne kadardır? Milli Parklarda planlanan ağaç kesimlerinin gerekçesi nedir? Milli Parklarda ağaç kesiminin ekosisteme ve biyoçeşitliliğe vereceği zararlar konusunda Bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır? Varsa nelerdir? Türkiye’de son 4 yılda orman endüstrisinin odun ihtiyacını karşılayabilmesi için ne kadar büyüklükte doğal olmayan orman alanları oluşturulmuştur? (Haber Merkezi)