Savcılık o videoda hakaret unsuru görmedi

Savcılık o videoda hakaret unsuru görmedi

ABİDİN YAĞMUR

 

AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, metro konusundaki iki farklı açıklamasına dikkat çeken bir videoyu sosyal medya hesabından paylaşan gazeteci hakkında hem suç duyurusunda bulundu hem de 5 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Suç duyurusunu inceleyen savcılık, siyasetçilerin en sert eleştirilere açık olması gerektiğine dikkat çekti ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Tazminat davası ise eylül ayına ertelendi.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde metro konusunda konuşurken “Ben metroya karşıyım” demiş, birkaç gün sonra yaptığı açıklamada da “Ben metroya karşı değilim” ifadelerini kullanınca bazı sosyal medya kullanıcıları bir mizah videosu hazırlayarak yayınlamıştı. Mustafa Gültak, o videoyu sosyal medya hesabında kullanan gazeteci Muharrem Çağatay hakkında suç duyurusunda bulundu ve manevi tazminat davası açtı.

Babası adına dava dilekçesini ve suç duyurusu dilekçesini veren Av. Firdevs Gültak Hasancaoğlu, davaya konu videoda, Gültak’ın iki ayrı konuşmasından bazı bölümlerin cımbızlanarak alındığını ve alay edici müzikler eşliğinde algı yaratıldığını ileri sürdü.

Davalı Muharrem Çağatay’ın aynı zamanda gazeteci olması nedeniyle, sosyal medyadan yaptığı video paylaşımının binlerce kişiye ulaştığını belirten Avukat Hasancaoğlu, “Davalının eleştiri boyutunu aşarak hakarete ve saygısızlığa giren bu paylaşımı neticesinde müvekkilim derin bir üzüntü ve şok yaşamıştır” dedi.

Suç duyurusu evrakını inceleyen cumhuriyet savcısı, hakaret ve küçük düşürmenin zamana, yere ve duruma göre değişebildiğini, suç duyurusuna konu videoda açıkça saygınlığa, onur ve şerefe yönelik bir olgu ya da fiilin olmadığını, bir sövgünün olmadığını vurguladı. Savcılık, siyasetçilerin kaba sözlere ve en ağır eleştirilere katlanabilmeleri gerektiğine de dikkat çekti ve söz konusu videonun sosyal medyada paylaşılmasının hakaret unsuru içermediğini vurguladı. Savcılık açıklanan gerekçelerle kovuşturmaya yer olmadığına dair karar aldı.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı tazminat davası ise eylül ayına ertelendi.