“Taşocağı cinayetine direneceğiz” | Güney Gazetesi Mersin

“Taşocağı cinayetine direneceğiz”

“Taşocağı cinayetine direneceğiz”


 

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ve HDP Mersin Ekoloji Komisyonu üyeleri taşocağı nedeniyle kent gündeminde olan İnsu Mahallesi’ni ziyaret etti. Mahalleliler ile birlikte alanda yapılan incelemenin ardından HDP’li Turan, “Bu taşocağı cinayetine sonuna kadar direneceğiz” dedi. Bölgenin bitki örtüsü açısından zenginliğine dikkat çeken Turan, bölgenin sit alanı olarak ilan edilmesi için de en kısa zamanda başvurularda bulunacaklarını belirtti.

HDP Mersin İl Örgütü, Yenişehir ilçesine bağlı İnsu Mahallesi’nde yapılması planlanan taşocağına karşı çıkan bölge halkına destek verdi. HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ile HDP Mersin Ekoloji Komisyonu üyeleri mahalleyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Mahalleliler ile birlikte yapılan incelemenin ardından açıklamalarda bulunan Rıdvan Turan, “Taş ocağı yapılması planlanan alan köylülerin de yaşam alanı. Burada kuracağınız bir taşocağı ile köydeki yaşamı ve hayvancılığı tam anlamıyla yok etmiş olursunuz.  Ekolojik açıdan da kıymetli bir alan. Bu bölgede var olan bitki ve endemik türlerinin yok olmasını sağlayacak bir şeyi tetiklemiş oluyorsunuz. Buradan kente gidecek kamyonların yaratmış olacakları trafik ve hava kirliliği ile bu dünya cenneti mekanı yok etmiş olursunuz.  Su kaynaklarını, ki bu bölge aynı zamanda İnsu köyümüz ve diğer köylerimize de su veren alanlardan bir tanesi. Bu kaynakları, atılan dinamit sarsıntılarıyla yok etmiş olursunuz.  Burası jeolojik açıdan da son derece kıymetli bir alan. Tarihi milyonlarca yıla dayanan bitki ve hayvan fosillerini barındıran bir alan. Aslında bu açıdan da sit alanı olarak değerlendirilmesi gereken bir alan” ifadelerini kullandı.

Yaşam alanlarını savunmak için mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Turan şu ifadeleri kullandı: “Biz buranın sit alanı olması için de Ankara’ya gidince derhal başvurularda bulunacağız. Bu meseleyi jeologlarla görüşeceğiz. Dolayısıyla bir kez daha karşı karşıya kaldığımız bir şey var. Ne yazık ki bu memlekette kıymetli olan ne var ise bunun üzerinden para kazanılmaya çalışılıyor. Oysa bu değerlerin çocuklarımıza intikal etmesi, gelecek kuşaklara intikal etmesi bizim açımızdan en büyük değerdir. Bundan daha büyük bir kıymet söz konusu değil. O sebeple bizler buradaki halkımızla beraber bu taş ocağı cinayetine sonuna kadar direneceğiz.” (Haber Merkezi)