Fikret abiyi sonsuzluğa uğurladık

Türk basınına senelerce hizmet veren, son yıllarda gazetemiz Güney’de yayınlanan yazılarıyla okurlarla buluşan usta gazeteci Fikret Ünver hayata veda etti. Fikret Ünver geride binlerce haber ve yazı, yayınlanmış 3 eser ve onurlu bir gazetecilik mirası bıraktı.

Fikret abiyi sonsuzluğa uğurladık

 

Bir süredir Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gören gazeteci Fikret Ünver amansız hastalığa yenik düştü ve hayata veda etti.

70 yaşında aramızdan ayrılan Fikret Ünver’in vefatı basın camiasında üzüntüyle karşılandı. Fikret Ünver, uzun soluklu bir gazetecilik yaşamının ardından emekliye ayrılmış, serbest yazar olarak çalışmalarına devam ederken, geçen yıl yol arkadaşı gazeteci Ali Adalıoğlu’nun Güney gazetesinin yönetimine geçmesiyle aktif gazeteciliğe yeniden dönmüştü.

Fikret Ünver son 1 yıldır Güney gazetesindeki köşesinden okurlara sesleniyordu.

Fikret Ünver’in cenazesi cumartesi günü Mersin Akbelen Mezarlığı’nda toprağa verildi. Pandemi koşulları ve sokağa çıkma yasağına rağmen Fikret Ünver’in meslektaşlar ve dostları Ünver ailesini zor günlerinde yalnız bırakmadı.

 

Gazeteci doğan, gazeteci olan,

gazeteci ölen insan: Fikret Ünver

 

Fikret Ünver 1951’de Konya’nın Bozkır ilçesinde doğdu. 1973’te Yeni Ortam Ankara Bürosunda gazeteciliğe adım attı. Sırasıyla Yeni Ortam Gazetesi, ISTA Haber Ajansı, Politika Gazetesi, Dünya Gazetesi, Türk Haberler Ajansı, Adalet, Yeni Halkçı, Günaydın, Güneş, Mersin Son Haber, Bölge Ekspres ve İçel Ekspres gazetelerinde çalıştı. Bir dönem Mersin Belediye Başkanı H. Okan Merzeci’nin Basın Danışmanlığını yaptı. 2002-2016 yılları arasında Mersin SUN-RTV’de Yayın Danışmanlığı görevinde bulundu. Aynı yıllarda 500’ü aşkın “Fikret Ünver ile Esintiler” adlı TV Programı gerçekleştirdi. “İnadına Yaşamak” adlı şiir kitabı, “Mersin Tarihi Üzerine” adlı bir araştırma-inceleme kitabı ve “Sarı Kadı Abdurrahman Paşa” adlı bir kitabı yayınlandı.

 Gazeteci Ali Adalıoğlu’nun Güney gazetesinin yönetimine gelmesinin ardından Fikret Ünver de aktif gazeteciliğe döndü ve 1 yıl boyunca Güney gazetesinin yayın danışmanlığını sürdürdü.

70 yaşında hayata veda eden Fikret Ünver evli ve   bir kız iki erkek çocuk sahibiydi.