“Düşün Mersin’in yakasından” | Güney Gazetesi Mersin

“Düşün Mersin’in yakasından”

“Düşün Mersin’in yakasından”


ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin’in merkez Yenişehir ilçesine bağlı İnsu köyünde yaşayanların gündeminde bu sıralar taşocağı sorunu var. Meyvecilik ve hayvancılıkla geçinen İnsu köylüleri, 70 dekarlık alanda açılması planlanan taşocağının hem tarımsal üretimi hem de insan sağlığını olumsuz etkileyeceği görüşünde.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de, son belediye meclisi toplantısında konuyu gündeme getirdi. Özyiğit, “Değirmençay ile İnsu arasında 72 hektarlık bir alanda taşocağı için ÇED toplantısı gerçekleşecek ayın 6’sında. Orada bulunacağız ve o konuda tavrımızı belli edeceğiz. Orada böyle bir taşocağı olmasını arzu etmiyoruz. Yenişehir o yükü kaldıramaz. Orada taşocağı kurulması tarımda ve trafikte altından kalkılamayacak sorunlar oluşturur. Bizim kuzeye açılan geniş yolumuz yok. Bugün böyle bir taşocağı açılması ve kamyonların o yolu kullanmasının insan sağlığı açısından kabul edilebilir yanı yok. Ayın 6’sında yapılacak ÇED toplantısına meclis üyelerini bekliyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Abdurahman Yıldız ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden bir heyet de İnsu köyüne giderek yörede hayvancılık, bahçecilik yapan insanlarla görüştü.

İnsu köyünde kurulacak taşocağının yörede su kaynaklarını kurutacağını, hayvancılığı ve bahçeciliği bitireceğini kaydeden Yıldız, “Bu projelere yapanlara artık yeter, çekin ellerinizi Mersin’den diyorum.  6 Nisan’da köye ÇED raporu için gelecekler. Umarız gelmezler, yanlışlarının farkına varırlar ve gelmezler. Ama gelirlerse de bizler bütün köylülerimizle birlikte orada olacağız. Herkesi bekliyoruz” dedi.