Sağlık çalışanlarından vefa örneği

Sağlık çalışanlarından vefa örneği

 

Zeliha ÖZİPEK

 

1 Nisan tarihini pandemi sürecinde hayatını kaybeden doktorları anma günü olarak ilan eden sağlık çalışanları dün saat 12.30 da çalıştıkları kurumların önünde saygı duruşunda bulundu. Pandemi sürecinde meslek hayatlarına gösterdikleri mücadelenin kat ve katını gösterdiklerini kaydeden Mersin Tabip Odası açıklamasında “Yönetemedikleri pandeminin suçunu vatandaşa, yükünü bize yüklediler. Ve 140 binin üzerinde sağlık çalışanı hasta olurken, 391 sağlık çalışanını kaybettik” denildi.

Mersinli sağlık çalışanları pandemi nedeniyle hayatını kaybeden meslektaşları için çalıştıkları kurumların önünde 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Mersin Tabip Odası her yıl 1 Nisan tarihinde gerçekleşecek olan anma günü ile ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Güzel günleri görebilme umuduyla var gücümüzle çalıştığımız pandemi sürecinin bir yılını geride bıraktık. Mesleğimizin getirdiği sorumluluk ve yaşanabilir bir dünya umuduyla canla başla çalışırken değerli meslektaşlarımızı kaybettik ve sonsuzluğa uğurladık. Yönetilemeyen bir pandeminin gölgesinde söylenemeyenleri söyleyerek, saklananları açığa çıkararak, toplumun ihtiyaçlarını talep ederek yurttaşların sözü olmaya çalıştık. Tüm bunları yaparken nitelikli koruyucu ekipman sağlanamayan, uzun mesai saatlerinde, kötü çalışma ortamlarında, hukuksuzca izin ve istifa hakları yasaklanan meslektaşlarımızın sesi olmak için çaba gösterdik” ifadeleri yer aldı.

 

“SESİMİZİ DUYMAK İSTEMEDİLER”

 

Mersin Tabip Odası’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

 “Yönetemedikleri pandeminin suçunu vatandaşa, yükünü bize yüklediler. Ve 140 binin üzerinde sağlık çalışanı hasta olurken, 391 sağlık çalışanını kaybettik. Ancak ses olmaya devam ediyoruz. Daha fazla hastalanmamak, ölmemek için sesimizi daha da yükseltmeye, yitirdiğimiz meslektaşlarımız için COVID-19’un meslek hastalığı sayılması adına mücadelemize devam edeceğiz. Meslek hayatları boyunca gösterdikleri özverinin kat be katını pandemi döneminde gösteren, pandemiyle mücadele eden tüm hekim ve sağlık çalışanları için bir simge haline gelen, COVID-19 salgınında aktif hekimlik yaparken hastalığa yakalanan ve tedavi sonrası yaşamını yitiren değerli hocamız Prof.Dr. Cemil Taşçıoğlu’nu kaybettiğimiz 1 Nisan gününü, TTB 72. Kongresi’nde aldığımız karar ile “Covıd-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Hekim ve Sağlık Çalışanlarını Anma Günü” olarak belirlemiştik. Kaybettiğimiz sağlık çalışanlarını asla unutmayacağız, onları toprağa değil sonsuzluğa uğurladığımız her 1 Nisan’da belirtmeyi sürdüreceğiz. Bugün ilkini yapacağımız bu anmayı tüm sağlık kurumlarımız önünde bir dakikalık saygı duruşu ile gerçekleştirdik. Her yıl alanlarda buluşabilmek umuduyla, kaybettiğimiz sağlık çalışanlarını saygı ile anıyoruz.”