“128 milyar dolara ne oldu?”

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’la ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Antmen önergesinde, “Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın “128 milyar dolara ne oldu?” diye sorduğu ve konuyu araştırdığı için görevden alındığı iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

“128 milyar dolara ne oldu?”

8 Kasım 2020'de Murat Uysal'ın yerine Merkez Bankasına başkan olarak atanan Naci Ağbal’ın, 20 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alınmasıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi sundu. Antmen önergesinde, “Türkiye’nin tarihindeki en büyük ekonomik krizi yaşıyor. Merkez Bankası başkanlarının durmadan değiştirilmesi ve yaşanan krize çare bulunamaması yaşanan ekonomik çöküşü gösteriyor. Başkanlık sistemi ile uçacağız diyenler doları, faizleri ve borcu uçurdu ama Türk Lirasını dibe vurdu” dedi.

Antmen, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın ‘128 milyar dolara ne oldu?’ diye sorduğu ve konuyu araştırdığı için görevden alındığı iddiaları doğru mudur? Merkez Bankası rezervlerinde olması gereken 128 milyar dolar ne oldu? Kim ya da kimlere gitti? Bu paranın ne kadarı yurt dışına çıktı? Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle; şu anda Merkez Bankası rezervlerinde bulunan döviz cinsi para ve altın miktarı ne kadardır? 19 Mart 2021 Cuma günü 450 Milyon dolar satılan kişi veya şirketler hangileridir?” (Haber Merkezi)