“Suyun değerini bilin” | Güney Gazetesi Mersin

“Suyun değerini bilin”

22 Mart “Dünya Su Günü” dolayısıyla TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası basın açıklaması yayınladı.

 “Suyun değerini bilin”


Nihat ALTUNTAŞ

 

Dünya Su Günü 2021 yılı temasının “Suyun Değeri” olduğunu hatırlatan Jeoloji Mühendisleri Odası Mersin İl Temsilcisi Jeoloji Yük. Müh. Erkan Demir, su kaynaklarının korunması ve akılcı kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Demir, “Su israfının önlenmesi amacıyla halkımız aydınlatılmalı, salma sulama yerine damla ve yağmurlama sulama modellerine ağırlık verilmeli ve teşvik edilmelidir” dedi.

Türkiye`nin yakın gelecekte ciddi su sorunları ile karşılaşmaya aday bir ülke olduğunu söyleyen Demir,  “Su israfının önlenmesi amacıyla halkımız aydınlatılmalı, salma sulama yerine damla ve yağmurlama sulama modellerine ağırlık verilmeli ve teşvik edilmelidir. Ayrıca baraj gölleri ve çevresi ağaçlandırılmalı, her türlü kirleticilerin akarsu yataklarına deşarjı önlenmeli ve arıtma tesisleri kurulmalıdır. Ülkelerin doğal zenginliği olan suya olan ihtiyaç arttıkça, daha stratejik bir önem kazanmaya başlayan tatlı su kaynaklarının korunması, verimli ve planlı kullanımı ile değeri daha önemli bir hale gelmiştir” dedi.

 

“FAZLA SU KULLANILARAK FAZLA VERİM ELDE EDİLMEZ”

Mersin’de Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 75.000 hektar alana sulama yapıldığını hatırlatan TMMOB Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Birim de, “Mevcut sulama tesislerinin modernizasyonu sağlanarak kapalı basınçlı sulama sistemlerine dönüştürülmeli, su kayıplarının en aza indirgenmesi sağlanmalıdır” dedi.

Birim, “Çiftçilerimizde fazla su kullanarak fazla verim elde edemeyecekleri bilinci oluşturulmalı, su israfının önüne geçilmelidir. Mersin’de bu yılın kurak geçmesinden dolayı üst kodlarda kar yükü bulunmadığından sulama sezonunun pik dönemi olan Haziran-Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarında gerekli su akışı sağlanamayacağından barajlardaki suların yetersiz kalma ihtimaline karşın çiftçilerimizin kısıtlı sulama yapması yönünde bilinçlendirilmesi ve uyarılması doğru olacaktır” dedi.