Büyükşehir Belediyesi, ağaçlara bahar bakımı yapıyor | Güney Gazetesi Mersin

Büyükşehir Belediyesi, ağaçlara bahar bakımı yapıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ağaçlara bahar bakımı yapıyor. Ekipler, kent genelinde budama yaparak, ağaçları yaz aylarına hazırlıyor.

Büyükşehir Belediyesi, ağaçlara bahar bakımı yapıyor


Mersin Büyükşehir Belediyesi, kış aylarının sona ermesinin ardından kent genelinde sürdürdüğü çalışmalarına hız verdi. Belediyeden yapılan açıklamaya göre ekipler, kent genelinde budama çalışmalarına devam ediyor. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte başlatılan çalışmalar ile ağaçların gençleştirme budaması yapılarak yaz aylarına hazırlanması sağlanıyor.

Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri, Erdemli ilçesi Arpaçbahşiş Mahallesi 211. Caddede yol kenarında bulunan çınar ağaçlarının budama çalışmasını yaptı. Caddede çalışmalar, 1 kovalı araç, 1 kamyon, 1 kepçe ve 8 personel ile gerçekleştirildi.

 

50 YILLIK ÇINARLAR GENÇLEŞTİRİLİYOR

Budama ekipleri sorumlusu Orman Mühendisi Zeliha Mecit, ağaçların yol güvenliğini tehdit ettiğine dair çok fazla şikayet aldıklarını ifade ederek, hem yol ve yaya güvenliğini sağlamak hem de ağaçların gençleştirilmesi amacı ile ağaçlarda budama yaptıklarını dile getirdi. Yol kenarında bulunan çınar ağaçlarının 50 yaşında olduğuna dikkat çeken Mecit, “Burada bulunan çınarlar yaklaşık 50 yıl önce dikilmiş olup yol kenarında çok güzel bir yapı oluşturmuşlar. Vatandaşlar bu durumdan oldukça keyif alıyorlar, ancak ağaç dallarının çok aşağılara sarkmış olmasından dolayı yaya ve araç trafiğini belli noktalarda engelliyorlardı. Bununla alakalı olarak vatandaşlarımızdan bazı şikayetler almaktaydık. Bu şikayetlerin giderilmesi için budama çalışması ile ağaçları sağlıklı hallerine devam ettirmeye çalışıyoruz” dedi.

Budama faaliyetleri boyunca yol ve yaya güvenliğine dikkat eden ekipler, budama yapılan alanlarda uyarıcı levha ve işaretler ile yayaların ve araçların trafik güvenliğini de sağladı. (Haber Merkezi)