Pandeminin gölgesinde Tıp Bayramı

Pandeminin gölgesinde Tıp Bayramı

 

Nihat ALTUNTAŞ

 

 

14 Mart Tıp Bayramı ve Tıp Haftası etkinlikleri çerçevesinde kamu ve özel tüm sağlık kurumları ile birlikte Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni düzenlendi. Törende konuşma yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, tüm tıp camiasının bayramını kutlayarak şunları söyledi: “Bugün ne yazık ki pandeminin gölgesinde kutladığımız bir bayram. Son 1 yıldır Covid nedeniyle, pandemi nedeniyle kaybettiğimiz 387 sağlık çalışanı ve özellikle Mersin’de 19 sağlık çalışanının üzüntüsüyle bu bayramı kutluyoruz. Bu anlamda bugüne kadar bu mücadeleyi veren tüm sağlık çalışanları saygıyla anıyoruz. Özellikle vefat eden arkadaşlarımız için rahmet ve başsağlığı diliyoruz. Biz Mersin Tabip Odası olarak bu bayramı bu bilinçle bugüne kadar kutlamaya çalıştık. Bu bilinçle anmaya çalıştık ve özellikle bayramdan ziyade mücadele günü olması konusunda hassasiyet gösterdik. Bu ana kadar özellikle 5 Mart’tan itibaren başlayan programlarımızla ve en son 15 Mart’ta yapacağımız programla hep Covid’ten kaybettiğimiz arkadaşlarımızın anması hem bu mücadelenin nasıl verilmesi gerektiği konusunda özellikle vurgular yapmaya çalıştık. Bundan sonra bu mücadelenin nasıl gitmesi gerektiği konusunda gerek Sağlık Bakanlığı’na gerek tüm tıp camiasına önerilerimizi sunmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle bir kez daha hepimizin Tıp Bayramını kutluyorum.”

 

AKM’de hüzünlü tören

 

14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında Mersin Tabip Odası tarafından Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Törende koronavirüs mücadelesinde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının yakınlarına, meslekte 25,30,40,50 60. yılını dolduran hekimlere ve belediye başkanlarına plaket takdim edildi. Görevleri sırasında hayatını kaybeden hekimlerin aileleri plaket takdimi sırasında duygulu anlar yaşadı. Bazı hekimler ve hekim yakınları gözyaşlarına hakim olamadı.

Törende Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir Belediye başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a salgın sürecinde sağlıkçılara verdikleri destek nedeniyle plaket takdim edildi.

Mersin Tabip Odası ayrıca Orhan Cahit Önal ve Orhan Oğuz’a da meslekte 60. Yılını doldurdukları için plaket takdim edildi.