“Kazaya gerek yok, kendisi felaket” | Güney Gazetesi Mersin

“Kazaya gerek yok, kendisi felaket”

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Aycan Özkan, Fukuşima nükleer felaketinin onuncu yılında Akkuyu Nükleer Santrali’nin kurulduğu Büyükeceli’den seslendi: “Bu enerjinin doğa dostu olmadığını, kaza olmasa bile nükleer santralin kendisinin bir felaket olduğunu vurguluyoruz. İlle de bir deprem, tsunami olması şart değil. Nükleer santraller güvenli değildir ve tek başına bir felakettir.

“Kazaya gerek yok, kendisi felaket”


ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Bileşenleri, Japonya’nın Fukuşima kentinde meydana gelen nükleer felaketin onuncu yıldönümünde Mersin’deki Akkkuyu nükleer santralinin önünde anma yapmak istedi. Jandarma göstericileri engelledi. Göstericiler engellemelere rağmen sarı balonları gökyüzüne bıraktı.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, Japonya’nın Fukuşima kentinde meydana gelen nükleer felaketin onuncu yıldönümünde Akkuyu Nükleer Santrali’nin önünde olacaklarını duyurmuştu. Nükleer karşıtları otobüslerle Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükceli’deki santral sahasına gitmek istedi ancak jandarma ekipleri göstericileri santral sahasına yaklaştırmadı.

Aralarında HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nun da olduğu platform bileşenleri jandarma ile bir süre tartıştı ancak jandarma geçişe izin vermeyince santrale yakın bir mevkide basın açıklaması yaptı.  Nükleer karşıtları açıklamanın ardından yanlarında getirdikleri sarı balonları gökyüzüne bıraktı.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Aycan Özkan, basın açıklamasının engellenmesine tepki gösterdi.

Özkan, “Orada en fazla 15 dakika sürecek bir etkinliğimiz olacaktı. Fukuşima’yı anacaktık ve dün yapılan temel atma törenine protesto edecektik. Akkuyu’ya gideceğimizi 2 gün önceden ilan etmiştik. Gizli saklı bir şey yoktu. Ama bu demokratik hakkımız bile engellendi. Basın açıklaması yapamadık ama şifahi olarak basına demeç verdik ve balonlarımızı havaya bıraktık” dedi.

Aycan Özkan, “Bu enerjinin doğa dostu olmadığını, kaza olmasa bile nükleer santralin kendisinin bir felaket olduğunu vurguluyoruz.  İlle de bir deprem, tsunami olması şart değil. Nükleer santraller güvenli değildir ve tek başına bir felakettir. Nereden bakarsanız bakın bir manipüle var, halka yalan söyleme var. Kendileri de söylediklerine inanmıyorlar. Hiçbir anlamda bu ülkenin lehine olmayacak bir proje bu” dedi.