Mersin’de koronavirüs vaka sayısı arttı. Normalleşme ertelenebilir

Koronavirüs risk kategorisinde geçen hafta turuncu listede yer alan ve normalleşme adımlarına başlayan Mersin yeniden kırmızı listeye yani çok yüksek riskli gruba dahil oldu. Mersin’de 100 bin kişide hasta sayısı geçen hafta 91,57 idi. Bu hafta ise 100 bin kişi de hasta sayısı 100,82 oldu. Komşu Adana’da da yükseliş var.

Mersin’de koronavirüs vaka sayısı arttı. Normalleşme ertelenebilir

ABİDİN YAĞMUR

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel koronavirüs verilerini paylaştı ve risk haritasının yeni halini twitter hesabından paylaştı.

Koca,  “Kontrollü normalleşme için illerimizin 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayılarını içeren insidans haritasının güncel hali ektedir. Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli” dedi.

 

Bakan Koca’nın açıkladığı verilere göre Mersin’de vaka sayısı arttı ve Mersin turuncu kategoriden yani yüksek riskli il kategorisinden kırmızı kategoriye yani çok yüksek riskli iller kategorisine geçti.

Mersin’de 100 bin kişide hasta sayısı geçen hafta 91,57 idi. Bu hafta ise hasta sayısı 100 bin kişi de hasta sayısı 100,82 oldu. Komşu Adana’da da yükseliş var. Adana’da geçen hafta 100 bin kişide hasta sayısı 41,22 olarak açıklanmıştı. Bu hafta Adana’da 100 bin kişide hasta sayısı 53,22 oldu. Böylece Adana orta risk grubundan yüksek risk grubuna yani turuncuya döndü.

Mersin’in çok yüksek risk grubuna dönmesinin ardından yeme içme mekanlarının müşteri kabul etmesi ve cumartesi günleri sokağa çıkma yasağının kaldırılması gibi normalleşme adımlarının devam edip etmeyeceği İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından kararlaştırılacak.