“Hesabımıza, kitabımıza bakıyoruz” | Güney Gazetesi Mersin

“Hesabımıza, kitabımıza bakıyoruz”

“Hesabımıza, kitabımıza bakıyoruz”

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, geçtiğimiz Perşembe günü yapılan Mersin metrosu ihalesi ile ilgili yasal prosedürün sürdüğünü vurguladı ve “Biz de tabi hesabımıza, kitabımıza bakıyoruz. Komisyon şu anda ihale neticesine bakıyor” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, SUN RTV, Kanal 33, KOZA TV ve TV A’nın ortak yayınına katıldı

Adana metrosu örnek gösterilerek Mersin metro projesi hakkında eleştiriler yapıldığının hatırlatılması üzerine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana metrosunun güzergah noktasında eksik kaldığını söyledi. Karalar, şu açıklamalarda bulundu:

“Ne yazık ki bizim metro da hani tamamlanması düşünülmüş ama tamamlanmadığı için eksik kalmış. Hastaneye gitmiyor, havaalanına gitmiyor, otogara gitmiyor, adliyeye gitmiyor gibi güzergah sıkıntısı var. Tamamlanabilseydi belki bütünlüklü bir şey olacaktı. Bizim metro 25 bin kişi taşıyor. Oysa 150 binin aşağısı çok fizibil değil. Dolayısıyla Mersin’de yapılsın, yapılmasın; ‘hani şu misal, misal olmaz’ diye atalarımızın bir lafı var. Bizimkisi kötü misal. Kötü misal, misal olmaz. Vahap Bey çalıştı. Bu da bir cesaret 300 milyon dolar, 300 milyon avroluk yatırımlar bunlar. Gelirlerimize göre çok ciddi paralar. Bir belediye başkanının cesaret edip gündeme getirmesi, kent açısından çok takdire şayan.”

 

“Komisyon şu anda ihale neticesine bakıyor”

 

Mersin metro projesinin eski başkanı Macit Özcan döneminde hafif raylı sistem olarak gündeme getirildiğini, önceki dönemde projelerinin çalışıldığını belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Biz geldikten yaklaşık 7 ay sonra bizlerin de girişimi, Sayın Cumhurbaşkanı’nın da takdiri ile böyle bir şey oldu. O dönemde milletvekilimiz, şimdi Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’ın çalışmaları ve katkıları ile yatırım programına alındı. Geçtiğimiz perşembe günü ihalesini yaptık. Daha önce ön yeterlik yapmıştık. Şimdi çıktılar firmalar, tekliflerini verdiler. Şu anda tabii prosedür devam ediyor, bir açıklama yapmayacağım. Güçlü firmalar vardı. Önümüzdeki günlerde biz sonucu açıklayacağız. Biz de tabi hesabımıza, kitabımıza bakıyoruz. Komisyon şu anda ihale neticesine bakıyor” açıklamasında bulundu.

 

“Metro ile kente bir rant getiriyorsunuz”

 

Metronun sadece yolcu taşıyarak gelir getirmediğini, kente bir rant getirdiğini ifade eden Seçer, “Bizim ilk etapta 11 istasyon var. Önemli rant çevresi orası. Yeraltına iniyorsunuz, galeriler var, otoparklar var, reklam mecraları var, dolayısıyla çok farklı gelir kalemlerimiz var. Her şeyden öte bir metrokent bir megakent. Mersin büyüyecek, Mersin şahlanacak. Yarının Mersin’ini şimdiden ben tesis etmezsem kim bunu yapacak? Londra’sı, Paris’i, Tokyo’su bunu yapmış, 150 yıl önce düşünmüş, 150 kilometre, 200 kilometre yapmış. Siz Mersin’e 13.4 kilometre raylı sistem yapacaksınız, kıyamet koparıyorsunuz. Sanki çok büyük bir proje yapıyormuş gibi. Değil! Çok daha farklı bakıyorum ben. Belki şu an için insanlara elzem gelmeyebilir ama 10 sene sonra bize çok dua edecekler diye düşünüyorum” dedi. (Haber Merkezi)