Mecliste top çevirmece

 Mecliste top çevirmece

 

ABİDİN YAĞMUR

 

Davultepe’deki verimli tarım arazilerinin sanayi sitesi uğruna imara açılmasına oybirliğiyle karar veren Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde adeta top çevirme yapıldı. İmar skandalına öncülük eden meclis üyesi ve kooperatif başkanı “İsterseniz siz bir arazi bulun” dedi. Mezitli Belediye Başkanı “Grup kararına uyarım” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı “Temel prensibimiz tarım alanlarını korumak” dedi. Ama hâlâ yürürlükte olan yanlış kararı düzeltecek adım atılmadı.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi şubat ayı olağan toplantısının ikinci bileşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Meclisin gündeminde yine Davultepe’deki verimli tarım alanlarının sanayi sitesi için imara açılması girişimleri vardı.

Narenciye bahçeleri kamulaştırılmak istenen Davultepeli narenciye üreticileri geçtiğimiz toplantıda olduğu gibi bu toplantı öncesinde de meclis üyelerini ellerinde zeytin dalları, limon ve portakallarla karşılayarak dertlerini anlatmaya çalıştı.

Davultepeli çiftçiler Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a ve Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’a taleplerini iletti. Sanayi sitesi projesine öncülük eden, köylülerle davalık olan MHP’li meclis üyesi Bünyemin Önel ise köylülerle göz göze gelmemeye çalışarak salona girdi.

 

ÖNEL: BİZ BULAMADIK, BİR DE SİZ YER BAKIN O ZAMAN

 

Meclis oturumunda Davultepe’deki imar skandalı ile ilgili söz alan Bünyamin Önel, Mezitli’de başka arsa bulamadıkları için sanayi sitesi için Davultepe’deki alanı seçtiklerini söyledi. Önel, Mersin Valisi Ali İhsan Su’yun ve belediye başkanlarının katıldığı bir toplantıda söz konusu araziye onay verildiğini söyledi.

Önel, belediye meclisine ve bürokratlara, “Siz de araştırın, siz de bakın. Biz bulamadık ama bizim gözden kaçırdığımız, bulabileceğimiz yer varsa orada yapalım. Yani bizim İlla orada yapalım diye bir iddiamız yok” dedi.

 

ÇONTAR: İSTİFA ETTİM, MAAŞI GERİ VERDİM

 

Konuyla ilgili olarak söz alan belediye meclisi üyesi ve Mezitli Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkan Yardımcısı Erhan Çontar da, kooperatif yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Skandalın patlamasının ardından haksız suçlamalara maruz kaldıklarını, kişilik haklarına yönelik saldırılar olduğunu ifade eden Çontar, kooperatif yöneticisi olarak aldığı 2 maaşı da kooperatife iade ettiğini söyledi.

 

TARHAN: GRUP KARARINA UYARIM

 

Tartışmalar başladığından beri sessiz kalmayı tercih eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da mecliste konuyla ilgili söz aldı. Tarım alanlarının imara açılması tartışmasına hiç girmeyen Tarhan, “Partimizin grup kararına, meclisin kararına uyarım” dedi.

 

SEÇER: TEMEL PRENSİP TARIM ALANLARINI KORUMAK

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de, “Temel prensibiz tarım alanlarını korumak. Burada ayrıldığımız bir nokta yok. Mutlaka sanayi yerleri ayıralım ama sanayi yerleri ayıralım derken de tarımı yok etmeyelim. Özellikle küçük aile işletmelerinin, rızkını tarımdan çıkaran ailelerin mağduriyetine yol açmayalım” ifadelerini kullandı.

Meclis önünde eylem yapan Davultepeli köylülerin somut adım çağrısı ise meclisten yanıt bulmadı. Meclis, Davultepe’deki tarım alanlarını yapılaşmaya açan imar planı konusunda herhangi bir adım atmadan oturuma son verdi. İmar planlarına yapılacak itirazlara göre konunun önümüzdeki aylarda gündeme gelmesi bekleniyor.