“Saldırıyı yapanlar terörist”

“Saldırıyı yapanlar terörist”

 

ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediye meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, belediye binasına ve MESKİ terfi istasyonlarına yapılan saldırılarla ilgili ilk kez konuştu. Seçer, şunları söyledi:

“1 Şubat’ta Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bir saldırı oldu.  Bir düşünceyi, bir amacı, bir eylemi şiddet ve cebir yoluyla, korku yayarak yapmak bir terördür, terör suçudur. Bunlar da teröristtir. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin binasına, encümen toplantısının yapıldığı salona bir yanıcı, patlayıcı madde atılmıştır. Toplantı olmaması, orada insanların olmaması can kaybını önlemiştir. Bu sevindiricidir.  Valiliğin talihsiz bir açıklaması olmuştur. Bu olayı hafifletmemelidir. Saldırıyı yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan bir personel olduğu ve işten çıkarıldığı ifadesi zaman yitirilmeden jet hızıyla kamuoyuyla paylaşılmıştır. Bu yanlış bir ifadedir. Bu olayın ciddiyetini ortadan kaldıran, içeriğini hafifleten, içini boşaltan bir açıklama olmuştur. Oysa ki 2015 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne giriş yapan ve hakkında adam yaralama, hırsızlık ve polise mukavemetten sabıkası bulunan bu şahıs eylemi yaptığı an itibariyle Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışanıdır. Ancak o an itibariyle görevli bulunduğu işyerine devam etmediği için hakkında tutanak tutulmuş ve tarafına tebliğ edilmiş durumdadır. İşten çıkarılmamıştır. Bu durumu kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Bu durum önemlidir ve ciddidir. Biz bunun takipçisi olacağız.  Neden olacağız? Bunun ardından MESKİ’nin terfi istasyonlarına saldırı olmuştur. Valiliğin bu açıklamasından mı acaba bazı odaklar cesaret almıştır. İnsanların temiz içme suyu için çalışan MESKİ’nin bu terfi birimlerinin parası Mersin halkının cebinden çıkan vergilerle ödenmektedir. Ancak yaptığımız girişimler sonucu bu işin üzerine gidilmesi konusunda ciddiyetimizi ortaya koyduk. Zanlılar hala yakalanmamıştır. Belediyeye saldıran şahıs yakalanmış ve tutuklanmış, kendisine yardımcı olan şahıs adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bu konunun takipçisiyiz. Bunun arkasındaki odak noktaları açığa çıkarılmalıdır. Siz dağda terörist ne arıyorsunuz. İşte orada, sokakta var. Mersin’in içinde var.”

 

AKDENİZ VE TOROSLAR DA KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE BAŞVURDU

 

Başkan Seçer’in konuşmasının ardından söz alan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz saldırının, haksız yere işten atılan, izne çıkarılan belediye işçilerinin hak mücadelesine zarar verdiğini söyledi ve saldırıyı yapanları kınadı.

MHP’li meclis üyesi Mahmut Tat da, Mersin’in hassasiyetlerinin gözetilerek tasarrufta bulunulması gerektiğini belirtti ve belediye çalışanlarının kısa çalışma ödeneği ile, İş-Kur’un verdiği maaşla geçinmek zorunda bırakıldığını ifade etti.

Bunun üzerine yeniden söz alan Vahap Seçer, “İşten çıkarmalar yasaklanmıştır. İddia edildiği gibi 17 nisan 2020’den bu yana Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin işten işçi çıkarması mümkün değildir. Maalesef bu açıklamalar yanıltıcıdır. Şu ana kadar kısa çalışma ödeneğine 1307 belediye ve iktisadi teşekkül başvurmuş. Toroslar Belediyesi ve Akdeniz Belediyesi de bu müracaatı yaptılar. İş kodu nedeniyle reddedildi. Yani Toroslar Belediyesi’nin Akdeniz Belediyesinin yaklaşımı doğru ise, yasal ise Mersin Büyükşehir Belediyesinin  yaptığı başvuru neden yasal olmuyor, ahlaki olmuyor, sorun oluyor. Gerçekten anlamak mümkün değil. Benim dışımda 1307 kurum buna müracaat ediyor, kendi ilimde 2 belediye buna müracaat ediyor. Ama Büyükşehir’in yaptığı bu girişim neden eleştiriliyor anlamış değilim” dedi

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak da, mayıs ayında kısa çalışma ödeneği için İş-Kur’a başvurduklarını ancak hiçbir işçiyi izne çıkarmadıklarını kaydetti. (Haber Merkezi)