AKP ve MHP oylarını kaybediyor

AKP ve MHP oylarını kaybediyor

 

MetroPOLL Araştırma'nın "Türkiye'nin Nabzı - Ayın 5 Rakamı" anketinin sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, "Millet İttifakı'na yakınım" diyenlerin oranı yüzde 42,4, "Cumhur İttifakı'na yakınım" diyenlerin oranı ise yüzde 36,9. Ankette, "Millet İttifakı'na yakın değilim ama tercih ederim" diyenlerin oranı yüzde 5,6 iken, "Cumhur İttifakı'na yakın değilim ama tercih ederim" diyenlerin oranı yüzde 2,7 olarak açıklandı. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise 12,2 olarak kaydedildi.

MetroPOLL Araştırma'nın "Türkiye'nin Nabzı - Ayın 5 Rakamı" anketinin sonuçları açıklandı. Çarpıcı sonuçların ortaya çıktığı araştırmada, yurttaşlara seçimlere, üniversite tartışmalarına ve dış politikaya ilişkin sorular yöneltildi.

Ankete katılan yurttaşlardan,  "Millet İttifakı'na yakınım" diyenlerin oranı yüzde 42,4, "Cumhur İttifakı'na yakınım" diyenlerin oranı ise yüzde 36,9 oldu. Ankette, "Millet İttifakı'na yakın değilim ama tercih ederim" diyenlerin oranı yüzde 5,6 iken, "Cumhur İttifakı'na yakın değilim ama tercih ederim" diyenlerin oranı yüzde 2,7 olarak açıklanırken, fikir belirtmeyenlerin oranı da 12,2 olarak kaydedildi.

2018 seçimlerindeki oy dağılımına göre bakıldığında ise, AKP seçmeninin yüzde 17,3'ü, MHP seçmeninin yüzde 32,9'u Millet İttifakı'nı tercih ediyor.

Yurttaşların büyük bir bölümü refah düzeyinin düştüğünü düşünüyor. Buna göre yapılan ankette, katılımcılara, "Son 1 yılda sizin veya ailenizin şartları/refah düzeyi nasıl değişti?" şeklindeki soru yöneltildi.

Soruya gelen yanıtların oranları şöyle:

İyileşti: Yüzde 13, Kötüleşti: Yüzde 59,1, Değişmedi: Yüzde 26,3, Fikrim yok: Yüzde 0,8

Ankette rektör seçimlerine yönelik de sorular yöneltildi. Boğaziçi Üniversitesi'ndeki rektör eylemleri devam ederken, "rektörler nasıl seçilmeli" sorusuna, ankete katılan yurttaşların yüzde 73'lük kesim, "üniversitenin öğretim elemanları kendileri seçmelidir" diyor. "Rektörleri Cumhurbaşkanı atasın" diyenlerin oranı yüzde 17,9 olurken, fikir belirtmeyenlerin oranı da 9,1 oldu. (Haber Merkezi)