Baro, İHD ve Tabip Odası ile işbirliği yapacak

Baro, İHD ve Tabip Odası ile işbirliği yapacak

 

Mersin Barosu ve İnsan Hakları Derneği, Adanalıoğlu’nda Suriyelilerin çadırdaki insanlık dışı yaşam şartlarına ve tüm hak ihlallerine karşı ortak mücadele etmek için el ele verdi. Baro ayrıca,  Mersin Tabip Odası ile de işbirliği yaparak Suriyeli mültecilerin sağlığa erişimine katkı sağlayacak

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Genel Sekreter Adnan Günbay ile birlikte, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir’i ve yönetim kurulunu ziyaret etti. Ülkemizde ve Mersin’de yaşanan hak ihlallerinin konuşulduğu ziyarette, hak ihlallerine karşı ortak mücadele verilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Baro Başkanı Yeşilboğaz, “Baro’nun ve İnsan Hakları Derneği’nin ortak amacı, insan hakları savunucusu olup bu konuda mücadele etmektir. Ülkemizde ve Mersin’de yaşanan hak ihlallerini masaya yatırdık. Ayrıca, Geçtiğimiz günlerde Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ile birlikte Mersin’in Adanalıoğlu Mahallesi’nde Suriyeli işçi ve ailelerinin yaşadığı çadırı ziyaret edip sorunları yerinde tespit etmiştik. Çadırda 200’ü çocuk olmak üzere 600 kişi temel insani hizmetlerden mahrum bırakılmıştır. Suriyeli misafirlerimiz savaşın karanlık yüzünden kaçıp, sefaletin soğuk kucağında yaşam mücadelesi vermektedir. Suriyelilerin insanlık dışı yaşam şartlarının iyileştirilmesi için bu konuda yapılacak ortak projeler konusunda fikir alışverişi yaptık. Kaçak kullanım olduğu gerekçesiyle çadırın elektriği Toroslar EDAŞ tarafından kesilmişti. Ortak girişimlerimiz sonucunda elektriğin yeniden bağlanacağı duyumunu aldık. Konunun takipçisi olacağız. Çadırdaki yaşam krizinin her geçen gün daha da derinleşmeden iyileştirilmesi için elimizden gelen desteği vereceğiz. Hak ihlalleri yaşam biçimi olmamalıdır” diye konuştu.

İHD Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir ise, Yaşanan hak ihlallerine karşı Mersin Barosu ile birlikte müdahil olmak için adım attıklarını belirterek, özellikle Adanalıoğlu Mahallesi’ndeki Suriyeli misafirlerimizin insanlık dramına son vermek, onlara insanca yaşam şartları sağlayabilmek için çalışacağız” diye konuştu.

 

TABİP ODASI İLE ORTAK ÇALIŞMA

 

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Genel Sekreter Adnan Günbay ile birlikte Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen’i de ziyaret etti.

Geçtiğimiz günlerde Adanalıoğlu Mahallesi’nde Suriyeli misafirlerin yaşadığı çadırda incelemede bulunduklarında, oradaki insanların kötü yaşam koşullarında pandemi riskine çok daha fazla maruz kaldıklarını gözlemlediklerini ifade eden Baro Başkanı Yeşilboğaz,  “Anayasamıza göre, herkes sağlıklı ve dengeli çevrede yaşama hakkına sahiptir. Sağlık hakkı sosyal bir haktır ve her vatandaşa bu hakkın sağlaması devletin ödevidir. Adanalıoğlu’nda yaşayan insanlar ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır. Olumsuz sağlık koşullarında yaşayan çocuklar, kadınlar ve yaşlılarla ilgili neler yapılabileceği konusunda Tabip Odası ile fikir alışverişi yaptık. O bölgedeki insanlara sağlıklı bir yaşam imkânı sağlanması için ilgili devlet kurumlarının da acilen destek vermesi gerekmektedir” ifadesini kullandı.

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen ise, Adanalıoğlu’ndaki ciddi sağlık sorunu yaşayan Suriyeli ailelere acil sağlık desteğinin verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, oda olarak üzerlerine düşen görevi yapacaklarını, Mersin Barosu ile birlikte işbirliği içerisinde çalışmalar yapacak olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının zor şartlar altında verdiği takdire şayan mücadelenin de konuşulduğu ziyarette Antmen, pandeminin Mersin’deki ve ülkedeki durumu hakkında bilgi verdi. (Haber Merkezi)