Şinasi Develi Kent Ödülü Çağlar’a verildi | Güney Gazetesi Mersin

Şinasi Develi Kent Ödülü Çağlar’a verildi

Şinasi Develi Kent Ödülü Çağlar’a verildi

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de destekleriyle düzenlenen Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü’nü kazanan yazar Turan Ali Çağlar ödülünü Başkan Vahap Seçer’in elinden aldı. Seçer, Mersin’in değerlerinin gün ışığına çıkarılması için Mersin’e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA) oluşturduklarını, Mersin’in yakın tarihinde çok önemli bir yeri olan Akkahve’nin de yeniden hayata geçirileceğini duyurdu. 
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla bu yıl ilki düzenlenen Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü’, yazar Turan Ali Çağlar’ın ‘Mersin ve Tarsus Halk Kültürü’ adlı kitabına verilmişti. Yazar Turan Ali Çağlar’a ödülü Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi. 
Törene Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Yenişehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Sakuçoğlu, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz da katıldı.
Törende, Değerlendirme Kurulu üyesi Hafize Bilgenoğlu ödülün hikayesini ve Turan Ali Çağlar’a verilmesinin gerekçelerini anlattı.  Mimar ve yazar Semihi Vural da, merhum Şinasi Develi hakkında bilgi verdi ve anılarını anlattı.
Şinasi Develi’nin oğlu Ethem Develi de törende söz alarak, “Bu hüzünlü bir anma töreni değil. Bir yaşatma törenidir. Bu ödülün hayata geçmesinde katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de, bir kentin değerli bir kent olabilmesi için öncelikle içindeki değerlerin açığa çıkması gerektiğini vurgulayarak, “O potansiyeli gün yüzüne çıkartmamız, yaşadığımız topluma, ülkeye, dünyaya tanıtmamız gerekiyor. Mersin bünyesinde çok değerler beslenmiş hala besleniyor, tarihi ve kültürel derinliği, zenginliği olan bir kent. Bugün burada olmamızın temel sebeplerinden bir tanesi Mersin’in bu değerlerini gün yüzüne çıkarmak, tanıtmak. Onların değerini bugün yaşadığımız dönemde hem kentimizde, hem ülkemizde hem de dünyada yaşayan insanlara aktarabilmek. Şinasi Develi Mersin’in bir değeri. Bir hukukçu, bir kent yöneticisi. Hümanist ilişkileri son derece değerli. Çünkü birikimli, erdemli bir insan. Bu çok önemli. Çünkü biz belirli makamları işgal edebiliyoruz.  Belirli imkanlara sahip olabiliyoruz ama insan olmak çok önemli bir özellik. Şinasi Develi bir yıl önce hayatını kaybetti. Ama hemen bir yıl içerisinde bu kentin hemşehrileri, onun için bir araya geldik” dedi. 

“MEDEKA’YI OLUŞTURDUK”
Şinasi Develi özelinde aslında kente de bir mesaj vermiş olduklarının altını çizen Başkan Seçer, Mersin’in değerlerini açığa çıkarmak için işbirliği yapmak istediklerini, bu amaçla da çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Seçer, şöyle devam etti:
“Belediye olarak aslında bu bizim görevimiz. Bu görevi biz memnuniyetle yapmak istedik. Bu konuda arkadaşlarımızla bir değerlendirme yaptık. Dedik ki, Mersin’e değer katanları oluşturacağımız bir kurumla açığa çıkaralım. Kurumsal hüviyet içerisinde sistematik bir şekilde biz bu çalışmaları yapalım. Bugüne kadar belki bu başlatılmamıştı bu kentte ama bunu başlatan biz olalım diye, bir öncülük yapalım diye MEDEKA’yı oluşturduk. Zaman içerisinde kentimizin entelektüelleri, akademisyenleri, sanatçıları, sporcuları kente dair ne varsa bütün aktörler, belediyemizin yapacağı bu çalışmalarda eşgüdüm halinde, bundan sonraki Mersin’in sanatına, kültürüne ve hayatın her alanına dair yapılacak çalışmalarda bir işbirliği için aranacaklar ve bu çalışmaları da başlatmış bulunuyoruz. 13 alt komiteden oluşturacağımız MEDEKA’nın turizm ve arkeoloji komitesinde arkadaşlarımız ilk toplantısını yaptılar. Umut ediyorum kısa süre içerisinde önemli bir mesafe alacağız.”
MEDEKA’nın yanı sıra kentin sanatı ve değerleri adına yürüttükleri diğer çalışmalara da değinen Seçer, “Özel olarak önemsediğimiz kentin değerlerinin gün ışığına çıkarılmasıyla ilgili bazı önemli çalışmalar başlattık. Örneğin Yumuktepe Arkeolojik Projesi’nin hızlandırılması. Oranın bir an önce değerlendirilmesi lazım. Muazzam bir tarih ve kültürel miras. Bunun göz göre göre heba olmaması için önüne geçilmesi gerekiyor. Tabi başta Büyükşehir’in görevi, ilgili Bakanlığın görevi. Bu konuda çalışmalarımızı başlattık. Oraya yaraşır bir proje gerçekleştiriyoruz. Yine Taş Bina kent müzesi haline dönüşecek. Çok kısa bir süre içerisinde ora boşaltılacak ve çalışmalar başlayacak” dedi.

“AKKAHVE’Yİ DE HAYATA GEÇİRECEĞİZ”
Başkan Seçer, Akkahveyi de hayata geçireceklerini ifade ederek, “Biliyorsunuz Mersin’in yakın tarihinde çok önemli anıları vardır Akkahve’nin. Tekrar onları yaşamak için Akkahve’yi yaşatmak gerekiyor. Yine Çamlıbel başta olmak üzere kentin önemli yerleşim yerlerinde kentsel tasarım çalışmaları başlattık ve bunu bir yarışma marifetiyle yapacağız. Tüm bunlar aslında sözlerimin başında söylediğim kentimizin açığa çıkarılmamış bütün değerlerinin gün yüzüne çıkması için yapılan, en azından geç de olsa başlatılmış olan çalışmalar. Bunu biz bir kurum olarak bir öncü diyebiliriz, bir destek sağlayan organize kurum, halkın belediyesiyiz ama asıl bu çalışmaları yürütecek olan Mersin halkı. Mersin konusunda söyleyecek lafı olan herkesle bu çalışmaları işbirliği içerisinde yürütmemiz gerekiyor” diye konuştu. 
Yazar Çağlar’a ödülünü sunan Başkan Seçer, “Kendisini kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Bugün sizlerle bir arada olduk. Şinasi Develi’yi andık. Ona da rahmet diliyorum” dedi. Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından basımı yapılan “Mersin’in Belleği Şinasi Develi” kitabı da eserin sahibi olan yazar ve kent araştırmacısı Semihi Vural’a takdim etti.
Şinasi Develi Kent Ödülü’nün ilk sahibi olan yazar Turan Ali Çağlar da, Değerlendirme Kurulu’na teşekkür etti. Çağlar, Mersin’deki belediyelere ve kurumlara roman ve öykü başta olmak üzere edebiyat alanında ödüller düzenleyerek yazarları teşvik etmeleri çağrısında bulundu.