“Müzisyenler aç bırakıldı”

Müzisyenlerin sesini duyurmak için tek başına eylem yaptı

“Müzisyenler aç bırakıldı”


ZELİHA ÖZİPEK

Uzun yıllardır Mersin’de geçimini müzisyenlik yaparak sağlayan ve pandemi sürecinde işsiz kalan Halil Bakrak, sesini duyurabilmek için Yoğurt Pazarı’nda basın açıklaması düzenledi. Bakrak, “Pandemiden dolayı herkes tepe taklak oldu. Burada hükümete düşen tek şey ise halkına sahip çıkmaktı” dedi.

Pandemi süreci birçok iş dalını kötü etkilediği gibi eğlence sektörünü de darboğaza soktu. Uzun yıllardır Mersin’de müzisyenlik yapan 27 yaşındaki Halil Bakrak, bu süreçte işsiz kalan binlerce müzisyenden biri. Sesini duyurabilmek için Yoğurt Pazarı’nda basın açıklaması yapan Bakrak, bu süreçte evine ekmek götüremediği ifade etti.

Bakrak, “Bu zor zamanlarımızda ve bu zorlu süreçte Türkiye ve birçok ülkede pandemi zorlukları yaşandı. Yalnız şu da bir gerçektir. İnsanlar bu süreçte krediler çekti, borçlar aldı. Pandemiden dolayı herkes tepe taklak oldu. Burada hükümete düşen tek şey ise halkına sahip çıkmaktı. Hükümet bunu yapmak yerine insanlarla dalga geçti” şeklinde konuştu.

 

“BORÇTAN KAFAMI KALDIRAMIYORUM”

 

Pandemi sürecinde işsizlikten dolayı aç kalan, evsiz kalan, intihar eden insanların olduğunu dile getiren Bakrak, “Pandemi süreci bahane edilerek düğünler, canlı müzik yapan kafeler, barlar, konserler iptal edildi. İnsanlar evine ekmek götüremedi ama bu kimsenin umurunda olmadı. Biz açız, aç bırakıldık. İnsanlar korkudan ses çıkaramadı ve şu an hala susmaya devam ediyorlar. Şu an müzik sektörü sadece düğün demek değil. Kuaförler, düğün salonları, organizatörler, yemek şirketleri, fotografçılar, kameracılar, gelinlikçiler, sokak müzisyenleri zor durumda kaldı. Çoğu müzisyen enstrümanlarını satmak zorunda kaldı ve bu hiçbir kurum ve kuruluşun umurunda olmadı. Ben de dahil olmak üzere kendi enstrümanlarımı sattım ve borçtan kafamı kaldıramıyorum” dedi.

 

“MÜZİK SEKTÖRÜ KURBAN SEÇİLDİ”

 

Bakrak sözlerini şöyle sürdürdü: “Televizyonlarda İbo Show ve eğlence programları son hız devam ediyorlar. AVM’ ler açık. Bankaların önünde onlarca insan sıra bekliyor. Pazarla da insanlarla dolu. Otobüs minibüsler ayakta yolcu alıyor. Ama virüs buralara bulaşmıyor. Burada sadece şunu sormak istiyorum. Virüs sadece düğünde mi bulaşıyor? Son olarak şunu eklemek isterim. Türkiye’ de insanların havasını almak İçin bir kurban seçilmeliydi oda müzik sektörü oldu.”