Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan AKP kongresine katıldı, Mersin’le ilişkisinin kesilmediğini vurguladı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, AKP Mersin İl Kongresinde yaptığı konuşmada, “Milletvekilliğinden ayrıldı, Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Artık Mersin’le ilişkisini kesti demeyin. Mersin’in tüm yatırımlarını takip ediyorum, bundan sonraki süreçte de takip edeceğim” dedi. AKP iktidarı döneminde “Mersin’e hayal bile edilemeyen yatırımların yapıldığını” savunan Elvan, OSB sayısını 11’e çıkararak 50 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını, Çukurova Havalimanı’nı 2022 yılı başında hizmete alacaklarını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan AKP kongresine katıldı, Mersin’le ilişkisinin kesilmediğini vurguladı

 

ABİDİN YAĞMUR

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Mersin İl Örgütü’nün 7. Olağan Kongresi yapıldı. Mevcut başkan Cesim Ercik’in tek aday olarak girdiği kongreye Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile eski başbakan Binali Yıldırım da katıldı. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da kongreye video konferans yoluyla hitap etti.

Kongrenin açılışında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Şundan emin olun. Milletvekilliğinden ayrıldı, Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Artık Mersin’le ilişkisini kesti demeyin. Mersin’in tüm yatırımlarını takip ediyorum, bundan sonraki süreçte de edeceğim. Bugüne kadar Mersinli kardeşlerimize hizmet için fikri olan, sözü olan herkese kapımızı açtık, istişare ile hareket ettik. Şu 19 yıllık süreçte gerçekten hayal dahi edilemeyecek yatırımları Mersin’e kazandırdık” dedi.

 Son 19 yılda sadece DSİ’nin 172 adet baraj ve gölet yaptığını ifade eden Elvan, Sorgun Barajı, Aksıfat Barajı, Aydıncık Barajı ve Pamukluk Barajı’nın bu yıl tamamlanacağını kaydetti.

 

“HAVALİMANINI 2022’DE AÇACAĞIZ”

 

19 yılda Karayolları Genel Müdürlüğünün Mersin’e 10 milyar liraya yakın yatırım yaptığını belirten Elvan, “Merakla beklediğiniz projelerden birisi Çeşmeli-Taşucu otoyolu. Kamulaştırma çalışmaları sürüyor. İnşallah en kısa zamanda ihalesine çıkacağız. Akdeniz Sahil Yolu için 4 milyar lira para harcandı, 15 tünel tamamlandı. Silifke Mut yolu 2 milyon liralık bir proje, 2 tünel tamamlandı.  Çukurova havalimanını çok beklediğinizi biliyorum. Sürecin uzadığını biliyorum. Artık bu işi bitirmek istiyoruz.  Altyapı yatırımları bitti. Yüklenici firma 2 hafta içinde çalışmalara başlayacak.  Bize verdiği söz şu. 2022 yılı başında açılışı gerçekleştireceğiz” dedi.

 

“HASTANE VE YATAK SAYISINI ARTIRDIK”

 

2002 yılında 2701 olan yatak sayısını 4993’e çıkardıklarını anlatan Elvan,  “Sadece bu süreçte Anamur, Bozyazı, Çocuk Hastanesi, Kadın Hastanesi, Çamlıyayla, Erdemli, Mut, Silifke, Gülnar, Toroslar devlet hastanesi ve Şehir Hastanesi. Bunların tamamı Ak Parti döneminde yapıldı. Şimdi de 600 yataklı Tarsus Devlet Hastanesi’ni tamamladık. 671 olan okul sayısını 1126’ya çıkardık. Derslik başına düşen öğrenci sayısı 38’di, 22’ye düşürdük” ifadelerini kullandı.

 

“11 OSB İLE 50 BİN İSTİHDAM SAĞLANACAK”

 

Bakan Elvan, Organize Sanayi Bölgesi yatırımları hakkında da şunları söyledi: “Mersin’in sadece 3 tane OSB’si vardı. Şu an 8 OSB üzerinde çalışıyoruz. Toplam OSB sayısını 11’e çıkarıyoruz. Tarsus’ta 5 OSB. Bir tanesini tamamladık. Yatırımlar başladı. Bir diğeri Tarsus’ta kamulaştırma çalışmaları bitti. Diğer taraftan Erdemli’de, Silifke’de, Mut’ta OSB’ler kuruyoruz. İş için kuruyoruz, aş için kuruyoruz, hizmet için kuruyoruz.  AK Parti demek iş demek, Ak Parti demek aş demek. Ak Parti demek hizmet demek. Buralarda 50 binin üzerinde kardeşimizin istihdamını sağlayacağız.”

----------------------------------------------------------------/

Kutu 1:

 

Erdoğan ‘uzaktan’ katıldı

 

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da aynı anda yapılan farklı il kongreleriyle birlikte Mersin kongresine de video konferans yoluyla bağlandı. Erdoğan, AKP Mersin İl Başkanı Cesim Ercik’ten saha çalışmalarını artırmalarını istedi.

Erdoğan, “Önce gönül kazanacağız, sonra oy isteyeceğiz. Basın ve sosyal medya mecraları gönül kazanma faaliyetlerimizin duyurulma yeridir. Her bir insanımızın kapısını çalmak, dertlerini dinlemek ve böylece kalplerde yer edinmek. Ülkede bu şekilde ulaşamadığımız tek bir kişi varsa bu bizim  derhal gidermemiz gereken bir eksiğimizdir.  Genel başkanından üyesine kadar uzanan bu siyaset tarzı Ak Partiyi iktidara taşımıştır. Bu tarzdan uzaklaşırsak önce milletimizin kalbinden uzaklaşır, sandıkta kaybederiz. 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı ve AK Partiyi zafere sizler taşıyacaksınız. Kendini bu partiye ait hisseden herkese gönlümüz de, partimizin her kademesi de açıktır, açık kalacaktır. Ak Partinin hizmet ve eser siyaseti her karış toprağında karşılığı olan bir hakikattir” ifadelerini kullandı.

 

-------------------------------------------------------------------------/

Kutu 2:

 

“Pandemide büyük ülkeler çöktü, biz başka ülkelere yardım ettik”

 

AKP Mersin İl Kongresinde bir konuşma yapan eski başbakanlardan Binali Yıldırım ise  “Ak Parti iktidara geldiğinde altyapı içler acısı haldeydi. Türkiye’nin hızlı interneti bile yoktu. Telefonla çevirerek internete giriyordunuz. Şimdi nüfusun yüzde 75’i internet kullanan bir Türkiye var. Bu internet olmasaydı, bu altyapı olmasaydı biz cumhurbaşkanımızı nasıl yanı başımızda görecektik. İşte teknoloji bu. İşte Ak Parti farkı bu. Bu iş vizyon işidir vizyon. O vizyon sahibi de Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ak Partidir. Salgın hastalıkta dünyanın teknolojik olarak gelişmiş ülkeleri, afra tafralarından geçilmeyen ülkeler perişan oldular. Onların teknolojileri bir işe yaramadı. Ama öyle bir ülke vardı ki o ülke bu salgınla mücadele ederken sadece kendi vatandaşlarını değil ihtiyacı olan milyonların da dermanı oldu. Onlara yardım etti. Bizi AK Parti iktidarını hep şehir hastanesi ile muhalefet vurmaya çalıştı. Bu hastaneler gereksiz, kaynak israfı dediler. O dediğiniz hastaneler bugün hayat kurtarıyor. Bu pandemi en az zararla atlattıysak bu geçmişte yaptığımız yatırımların sayesindedir” ifadelerini kullandı.

 

“MERSİN MALİYEYE KATKI VERİYOR”

 

Mersin’in ülkeye yük olmadığını, maliyeye, hazineye katkı sağladığını kaydeden Yıldırım, “Mersin başka illere de katkı sağlıyor. Onun için üreten Mersin bundan sonra da hak ettiği desteği almaya devam edecek. Ulaşımda ve iletişimde 39. sıradan 9. Sıraya yükselttik. Hedefimiz Türkiye’yi 10 büyük ülke haline getirmek. Cumhuriyetin 100. Yılında gençler, milletin adamını, Cumhurbaşkanımızı tekrar seçmeye hazır mısınız” diye konuştu.