Çalışan Gazeteciler Günü kutlandı

Yenişehir Belediyesi, Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Mersin basın tarihinin efsane isimleri gazeteciler Nimet Tufan ve İhsan Tufan adına açılan parkta etkinlik düzenledi. Törende gazetemizin genel yayın yönetmeni Ali Adalıoğlu ile geçmişten bu yana Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde başkanlık yapan gazetecilere teşekkür plaketleri sunuldu.

Çalışan Gazeteciler Günü kutlandı

 

ABİDİN YAĞMUR

 

Çalışan Gazeteciler Günü, Mersin basın tarihinde önemli bir yer tutan merhum gazetecilerinden Nimet Tufan ve İhsan Tufan adına açılan parkta Yenişehir Belediyesi ve Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nin ortak etkinliği ile kutlandı.  Törene Mersin Gazeteciler Cemiyetinde başkanlık yapmış usta gazetecilerin yanı sıra Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe katıldı.

 

“MESLEKİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

 

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe, güzel bir parkta, güzel bir organizasyonda olduğunu ifade ederek “Burada üç önemli insanı Nimet Tufan, İhsan Tufan ve Tankut Tufan’ın anılarını yaşatacağız. Şundan eminim ki belediye başkanımız buranın takipçisi olup son derece titiz davranacaktır. Bu üç önemli gazeteci Mersin’de basın kuruluşlarının ve gazete işlerinin bir anlamda başlangıç noktası olmuştu. Nimet Tufan ve İhsan Tufan gibi büyüklerimiz Mersin gazeteciliğine bir yol açtılar. Açılan bu yolda bizler mesleki değerlerimize sahip çıkmalıyız. Mesleki geleceğimizin, aramızdaki dayanışmaya, birliğe ve beraberliğe bağlı olduğunu geleneklerimizi yaşatmaya bağlı olduğunu ifade etmek istiyorum. Mersin Gazeteciler Cemiyeti olarak Son Haber gazetesi emekçilerine, aramızdan ayrılan başta Nimet tufan, İhsan tufan ve Tankut tufan olmak üzere pek çok üstadımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum” dedi.

 

“MÜCADELEMİZ DAHA ÖZGÜR BİR KENT VE ÜLKE ADINA DEVAM EDECEKTİR”

 

Mersin Gazeteciler Cemiyetinin, kent için, ülkesi için, halk için ve vatandaşı için çalışan bir kurum olduğunu söyleyen Tepe, “Önceki dönem cemiyet başkanlarımız kendi döneminde bu şanlı bayrağı biraz daha yukarıya taşımıştır. Mersin Gazeteciler Cemiyeti kendi içerisinde çok zor dönemler yaşamıştır ama o zor dönemlerde başkanlarımız sayesinde ayakta durmayı başarmıştır. Mersin Gazeteciler Cemiyeti gazetecilerinin çatı örgütüdür. Bu mücadelemiz daha özgür bir kent ve ülke adına devam edecektir. Biz gazeteciliğin zor bir meslek olduğunu biliyoruz. Doğruları söylemek doğrudan arkasında durmak çok kolay bir iş değil. Gazetecilik yürek ister. Çok zor şartlar altında gazetecilik yapmaya çalışıyoruz. Doğruları bile bile söylemeyenleri biz zaten gazeteci olarak görmüyoruz. Habere ulaşmak konusunda çok zor zamanlar geçirdiğimiz oluyor. Yeri geliyor şiddet bile görüyoruz” dedi

 

“YEREL MEDYAYA SAHİP ÇIKALIM”

 

Tepe, son dönemdeki teknolojik gelişmelerin, gazetecilere ve basın yayın kuruluşlarına çok ciddi bir sorun yaşattığını belirterek “Radyo ve TV’ler teknolojik gelişmelerle birlikte kan kaybediyor. Bu süreçte pek çok gazete yayın hayatına son verdi. Gazetelerin sayıları neredeyse yarı yarıya azaldı. Radyo ve televizyonlar büyük sorunlar yaşıyorlar bu sorunların çözülmesi anlamında biz hemen hemen her platformda kendimizi dile getirmeye çalışıyoruz. Gazetelerimiz üzerindeki baskının kalkmasından bahsediyoruz gazetelerinden azından girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekiyor. Yeni yılda Basın İlan Kurumu yüzde 20'lik bir zam yaptı ve kısmen de olsa nefes almamıza yardımcı oldu. Bununla birlikte TV üzerinde uydu kapasitesi fiyatı çok yüksek olmasını eleştirdik. Eğer daha özgür bir ülke istiyorsak daha demokratik bir ülke istiyorsak yerel medyanın gazetecilerine sahip çıkmamız gerekiyor. Bunların güçlü olması lazım. Gazeteciler kamu yararına bu hizmeti yapıyorlar ve bunu yaparken pek çok kamu kuruluşu gibi kendilerine ait bütçeleri olmuyor” dedi

 

“PARKTA GÜNLÜK VE HAFTALIK GAZETELER VATANDAŞLARA SUNULACAKTIR”

 

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit yaptığı konuşmada, “Basın için çok önemli olan bu özel günde biz geçmişe de vefa borcumuzu da gösterip bu günümüzü değerlendirmek istedik. Nimet Tufan, İhsan Tufan ve Tankut Tufan mesleğine büyük emekler vermiş çok kıymetli çok değerli büyüklerimizdir. Nimet ve İhsan tufan adına bu park yıllar önce Yenişehir Belediyesi tarafından düzenlendi. Biz geldikten sonra parkta yapılması gereken çalışmaları yaptık. İlk olarak günlük ve haftalık gazetelerimizi koyacağımız bir stant oluşturduk. Burada günlük gazete ikmali yapılacak. İsteyen vatandaşlarımız gazetelerini alıp parka geçip okuyabilecek” ifadelerini kullandı.

 

“GAZETECİLİK DÜNYANIN EN ZOR MESLEKLERİNDEN BİR TANESİ”

 

Özyiğit, “Gazetecilik dünyanın en zor mesleklerinden bir tanesi. Halkın sesi olmak, halkın vicdanı olmak, bunu yansıtmak, doğru bildiğini söylemek çok önemli bir iş. Bu dönemde söylesen suç söylemezsen kabahat. Ne İsa’ya ne Musa’ ya yaranmanın çok zor olduğu bir meslek. Onun için gazetecilik alanında emek veren bütün dostlara ben buradan sevgilerimi, saygılarımı, hürmetlerimi sunuyorum. Baktığınız zaman ülkemiz dünyanın en çok gazetecisinin kısıtlılık içerisinde yaşadığı bir ülke. Bu temelden ülkedeki sorunun ifadesi. Bir insanın doğru bildiğini yazması nedeniyle hapis edilmesi çok büyük bir züldür. Bugün de 8 Ocak 1996’ da görevini yapmaya çalışan Metin Göktepe’nin öldürülerek aramızdan ayrılışının yıl dönümü. Onunla birlikte bu yolda canlarını feda etmiş bütün basın emekçilerini rahmetle anıyorum” dedi.

Gazetecilerin kendi adına değil toplum adına mesleklerini icra ettiklerini söyleyen Özyiğit, “Toplumun sesi olmak durumdadırlar. Buradan basına emek veren, kaybettiğimiz aramızda olmayan değerlerimize, doğruyu yazdığı için, vicdanının sesini dinlediği için ve otoriteye boyun eğmeyerek muhalif gazetecilik yaptığı ve bu nedenle yaşamını kaybeden bütün gazetecileri saygıyla rahmetle anıyorum. Halkın ve vicdanının sesi olan bütün gazetecilerin önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

 

CEMİYET BAŞKANLARINA PLAKET TESLİM EDİLDİ

 

Törende Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucusu merhum Tankut Tufan’ın oğlu Tayfun Tufan’a, önceki dönem başkanlardan Ali Adalıoğlu, Şevket Coşkun, Nadir Sucularlı, Ahmet Ünal, Turgay Demirtaş, Vahap Şehitoğlu ve Nazmi Akdağ’a plaket sunuldu. Merhum başkanlardan Sebahattin Kösel anısına verilen plaketi Ümit Kösel alırken rahatsızlığı nedeniyle törene gelemeyen Yurdakul Dinçerden adına verilen plaketi Şevket Coşkun, Osman Bekiroğlu adına hazırlanan  plaketi de Kaya Tepe aldı.

Hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit, eline aldığı fotoğraf makinesi ile gazetecilerin fotoğrafını çekti.