Hemşire görev yerinde öldü, SES uzun çalışma saatlerine ve virüs riskine dikkat çekti

Tarsus Devlet Hastanesi’nde görev yapan hemşire Kadir Salduz, yoğun bakım ünitesindeki nöbetinin ardından hemşire dinlenme odasında hayatını kaybetti. Salduz’un kesin ölüm nedenini otopsi sonucu belirleyecek. SES Mersin Şube Eş Başkanı Dr. Sinan Doğan, “Otopsiden kalp krizi sonucu çıksa da bu bizim için sadece kalp krizi değildir. Covid’e bağlı kalp krizidir, yani iş kazasıdır” dedi. Doğan, hemşire Salduz’un ölümünün, sağlık çalışanlarının uzun süreli çalışma koşulları nedeniyle risk altında olduğunu açıkça gösterdiğini kaydetti.

Hemşire görev yerinde öldü, SES uzun çalışma saatlerine ve virüs riskine dikkat çekti

 

ABİDİN YAĞMUR

 

 

Tarsus Devlet Hastanesi’nde görevli 38 yaşındaki hemşire Kadir Salduz’un görev yerinde ani bir şekilde hayatını kaybetmesi sağlık camiasını yasa boğdu.

Hastane kaynaklarından edinilen bilgiye göre, geçmişte lenfoma tedavisi gören ve kanseri atlatan hemşire Salduz, hastanenin Covid yoğun bakım ünitesinde görev yapıyordu. Son mesaisine gelmeden önce bazı Covid-19 belirtileri hisseden Salduz PCR testi oldu. Mesaisini tamamlayan Salduz, kendini yorgun hissettiğini belirterek hemşire dinlenme odasına çekildi. Salduz burada fenalaştı ve hayatını kaybetti.

 

TESTİ POZİTİF ÇIKTI

 

İlk belirlemelere göre kalp krizi geçirdiği sanılan Salduz’un cenazesi, PCR testinin pozitif çıkması nedeniyle, kesin ölüm tespitinin yapılabilmesi için adli tıp kurumuna gönderildi.

Hemşire Kadir Salduz’un görev yerinde vefat etmesi, sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu zor koşulları bir kez daha gündeme getirdi.

 

“YOĞUN BAKIMDA ÇALIŞMAMASI GEREKİYORDU”

 

Sağlık Emekçileri Sendikası Mersin Şube Eş Başkanı Başkanı Dr. Zeki Sinan Doğan, “Kadir Salduz geçmişte lenfoma dediğimiz bir kanser türüne yakalanmış, tedavi olmuş. Kanser uyumaya geçmiş. Bu durumdaki insanlar normal çalışma yaşamına devam edebilirler.  Ama kanser öyküsü olan birini Covid-19 yoğun bakımda çalıştırmak akıl karı değil. Kadir Salduz’un Covid hastalarının tedavi edildiği o birimde çalıştırılmaması gerekirdi” dedi.

Hemşire Kadir Salduz’un kalp krizi sonucu öldüğünün sanıldığını belirten Dr. Doğan, “Covide bağlı kalp krizi olabilir.  Çünkü kimi hastalarda kanın pıhtılaşmasına neden oluyor. Otopsiden sonra yeniden bakmak gerekecek. Kalp krizi olarak gösterseler de bizim için bu kalp krizi değildir. Covid’e bağlı kalp krizidir, yani iş kazasıdır” ifadelerini kullandı.

 

“8 SAAT ÇALIŞIP 2 GÜN DİNLENMELERİ LAZIM”

 

Salduz’un Covid-19 testinin pozitif çıktığını da vurgulayan Dr. Doğan, sağlık çalışanlarının çalışma saatlerinin ve yoğunluğunun bu insanların Covid 19’a yakalanma riskini artırdığını kaydetti.

Doğan, “Şu anda her hastanede personel durumuna göre farklı olmakla beraber sağlık çalışanları en az 16 saat ya da bazı yerlerde 24 saat çalışıp 2 gün dinlendiriliyor.  Bu da insanların virüse yakalanma riskini artırıyor.  Bütün devlet memurları 6 saat çalıştırılırken biz neden en az 8 saat çalışıyoruz.  Virüs riskiyle karşı karşıya olduğumuz için kısa çalışma, uzun dinlenme olması gerektiğini söylüyoruz. Özellikle Covid-19 yoğun bakımda çalışanların 4 saat, en fazla 8 çalışıp en az 2 gün dinlenmesi lazım. Çünkü bunlar anormol şekilde virüse maruz kalıyorlar.  Ama şu an bu yapılamıyor çünkü büyük bir sağlık çalışanı açığı var. KHK ile atılanlar var, ataması yapılmayanlar var. Bunların mutlaka göreve alınması gerekiyor ki personel açığı kapanabilsin” dedi.