Aile hekimleri: Vaka sayısında 4 ilde 4 kat artış var

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TTB Aile Hekimliği Kolu, “Aile Hekimliği Pandemi Anketi Aralık 2020” sonuçlarını dün çevrimiçi bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı. Aile Hekimliği Pandemi Anketi’ne göre, Aile hekimlerinin %55’i vaka sayılarının arttığını, %12’si vaka sayılarında bir değişim olmadığını söyledi. İstanbul, Ankara, Bursa gibi kentlerdeki düşüş bunda etkili olurken; Adana, Mersin, Muğla, İzmir gibi kentlerde dört kata varan oranda artışlar yaşandığı ortaya çıktı.

Aile hekimleri: Vaka sayısında 4 ilde 4 kat  artış var

Türk Tabipler Birliği’nin youtube üzerinden düzenlediği basın toplantısında  “Aile Hekimliği Pandemi Anketi Aralık 2020” sonuçlarını  Dr. Emrah Kırımlı paylaştı. 75 ilden 1520 aile hekiminden alınan verilere göre; Aile hekimi başına düşen hasta sayısı kasım ayına göre 59,59’dan 63,11’e, Covid-19 hasta sayısı 19,79’dan 22,75’e yükseldi.

Aile hekimlerinin %55’i vaka sayılarının arttığını, %12’si vaka sayılarında bir değişim olmadığını söyledi. İstanbul, Ankara, Bursa gibi kentlerdeki düşüş bunda etkili olurken; Adana, Mersin, Muğla, İzmir gibi kentlerde dört kata varan oranda artışlar yaşandı.

Salgın yönetimine bağlı olarak sınıfsal sonuçlar ortaya çıkmaya devam etti. İstanbul’da Küçükçekmece, Ümraniye, Üsküdar, Pendik gibi ilçelerde nüfus/vaka oranı %7-8 seviyesinde seyrederken; Zekeriyaköy, Moda, Beşiktaş gibi ilçelerde aynı oran %2-3 seviyesinde kaldı.

Aile sağlığı merkezlerinde Covid-19 geçiren sağlık çalışanı oranı %49’dan %68’e yükseldi; yani her 3 aile sağlığı merkezinin 2’sinde Covid-19’a yakalanan sağlık çalışanı var.