Toroslar Belediyesi’nde adrese teslim ihale iddiası meclis gündeminde

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Toroslar Belediyesi’ndeki bazı ihalelerin mevzuata aykırı olduğu iddiasını meclis gündemine taşıdı.

Toroslar Belediyesi’nde adrese teslim ihale iddiası meclis gündeminde

Başarır, “2019 yılı Sayıştay Raporlarına göre; Mersin Toroslar Belediyesi’nde, pazarlık usulü kapsamında yapılan ihalelerin mevzuata uygun olmadığı tespit edilmiştir. Yapılan incelemede söz konusu ihalelerde ilan yapılmadığı ve üçer kişiye davet gönderildiği ancak; ‘50 Gün Süre İle Muhtelif Araç Kiralama Hizmeti Alım İşi’nde, 2 kişi tarafından yeterlik belgesi ve fiyat teklifi verildiği, ‘Fen İşleri Müdürlüğü 2 Ay Süre İle Yakıtsız Araç Kiralama Hizmeti Alımı İşi’nde, 1 kişi tarafından yeterlik belgesi ve fiyat teklifi verildiği 1 kişi tarafından ise teşekkür mektubu gönderildiği, ‘2019 Yılı Binek Araç ve Kamyonet Kiralama Hizmeti Alımı İşi’ ile ‘Park ve Bahçeler Müdürlüğü Hizmetlerinde Kullanılmak Üzere Araç Kiralama Hizmeti Alımı İşi’nde 1’er kişi tarafından yeterlik belgesi ve fiyat teklifi verildiği, ‘Toroslar Belediyesi Kreş Ve Gündüz Bakım Evi Hizmeti Alımı İşi’nde ise 1 kişi tarafından fiyat teklifi verildiği ancak mevzuatta yeri olmamasına rağmen idari şartnamede yeterlik belgesi istenmediği için istekli tarafından yeterlik belgesi sunulmadığı tespit edilmiştir” dedi.

 

NEDEN ‘AÇIK USUL’ DEĞİL DE PAZARLIK USULÜ?

 

Başarır, “2019 yılı Sayıştay Raporlarında pazarlık usulüne göre en az 3 firma katılmalıyken, ihaleye tek firmanın girmesinin mevzuata aykırı olduğu apaçık ortadadır. Bunun meclisteki takipçisi ben olacağım. Bundan böyle, ihaleler yandaşlara değil, halka hizmet için kullanılmalıdır. Mevzuatlara ve yasalara uygun olmalıdır” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)