Ahmet Yeşiltepe öğrencilerle buluştu | Güney Gazetesi Mersin

Ahmet Yeşiltepe öğrencilerle buluştu

Ahmet Yeşiltepe öğrencilerle buluştu

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “İletişim Söyleşileri” etkinliği kapsamında çevrimiçi ortamda öğrencilerle sektörün önemli isimleriyle bir araya geliyor. Televizyon haberciliğinin deneyimli isimlerinden NTV Dış Haberler Müdürü Ahmet Yeşiltepe, İletişim Söyleşilerinin bu haftaki konuğu oldu.
Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Recep Ünal’ın moderatörlüğünde 18 Aralık Cuma günü saat 11.00’de çevrimiçi olarak gerçekleştirilen etkinliğe İletişim Fakültesi öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. Söyleşi Mersin Üniversitesi Radyosu’ndan da canlı olarak yayınlandı.
Kendisi de iletişim fakültesi mezunu olan ve sektöre ilk adımını muhabirlik sınavını kazanarak TRT’de atan Yeşiltepe, habercilik, radyoculuk ve program yapımcılığı alanlarındaki tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Eğitim amacıyla ilk olarak İngiltere’ye daha sonra da ABD’ye gittiğini aktaran Yeşiltepe, medya sektöründe yabancı dil bilgisinin oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Yeşiltepe, mesleğin zorluklarını ve yaşadığı deneyimleri de aktardı.
Yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği “Zaman Yolcusu-Türklerin İzinde” ve “Zaman Yolcusu–Keşifler” gibi belgeselleriyle büyük ses getiren usta televizyoncu, belgeselin kendisi için hayata açılan bir pencere olduğunu belirtirken, öğrencilere de tutkuyla ve merakla bağlandıkları ilgi alanlarının olması tavsiyesinde bulundu. Teknolojiyle birlikte radyoculuğun geldiği noktaya da değinen Yeşiltepe, radyoculuğun daha çok yatırım yapılması gereken bir alan olduğunun altını çizdi. Söyleşi, yeni medya ve habercilik alanında öğrencilerden gelen sorularla devam etti.
Etkinliğin sonunda Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslıhan Doğan Topçu, İletişim Söyleşilerine katılarak öğrencilerimize deneyimini aktardığı için Ahmet Yeşiltepe’ye teşekkür etti.

ILGAZ GÜRSOY’DAN ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER
Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi’nce düzenlenen İletişim Söyleşileri etkinliğinin geçtiğimiz haftaki konuğu ise televizyon muhabiri Ilgaz Gürsoy olmuştu.
Göreve ilk olarak TRT İstanbul Haber Merkezi’nde başlayan Gürsoy, muhabirlikten yönetmenliğe, program yapımcılığından sunuculuğa kadar oldukça geniş bir alandaki tecrübelerini üniversitemiz öğrencileriyle paylaştı. Haberciliğin emek isteyen bir iş olduğunu aktaran Gürsoy, hızlı ve doğru bilgi aktarmanın haberciliğin en önemli unsurlarından biri olduğuna değindi. Haber yazarken dikkat edilmesi gereken unsurları da öğrencilere aktaran Ilgaz Gürsoy, Türkçe’nin doğru kullanımına dikkat çekti.
İletişim Söyleşileri etkinliği her cuma günü 102.8 Mersin Üniversitesi Radyosu’ndan da canlı olarak paylaşılıyor. (Haber Merkezi)