HDP göçmenlerin sorunlarına dikkat çekti

HDP göçmenlerin sorunlarına dikkat çekti

HDP Mersin İl Örgütü Dünya Göçmenler günü dolayısıyla basın açıklaması düzenlendi. İl Eş Başkanı Gülbahar Şöfer, göçmenlerin temel haklarını savunmaya devam edeceklerini belirterek “Arap Baharı yalanıyla başlattıkları savaş bölgemizde, özellikle de Suriye’de ciddi yıkımlara sebep olmuştur. Halen süren çatışmalı ortam Arap baharı Suriye halkının yazını kışa çevirdi. Mersin’de yaşayan üç yüz binden fazla Suriyeli sığınmacı var. Bu kadar yoğun sığınmacı olan ilimizde İl Örgütümüzce oluşturulan Göçmen Komisyonumuzla bu konuda çalışmalar yapmaktayız. Kentimize gelen Suriyeli sığınmacılar çoğunlukla kırsal alanlarda çok zor koşullarda çadırlarda yaşamakta ve tarım emekçisi olarak çalışmaktadırlar. Yaşam alanları olan çadır alanlarında elektrikten, temiz suda mahrumlar. Çocuklar eğitim alamamakta; sağlık hizmetlerine ulaşamamaktadırlar. Kış aylarında naylon çadırlarda yaşamaya mahkum edilmişlerdir” diye konuştu. 

‘TEMEL HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
Şöfer, “Komisyonumuz Yerel Yönetimler ortaklaşarak bazı insani yardımlar ve alt yapı sorunlarının çözümü için çaba harcamaktadır. Bundan sonra da bu çalışmalarımız kesintisiz olarak devam edecektir. Dünya Göçmenler Günü vesilesiyle göçmenlerin temel haklarını savunmaya devam edeceğimizi ifade ediyoruz. Onlara toplama kampı koşullarını reva görenlerin aynı zamanda demokrasi düşmanı olduğunu biliyoruz. Türkiye Devletini ve bütün devletleri göçmenlere yönelik baskıcı politikalara son vermeye çağırıyoruz” dedi.
HDP Mersin İl Eş Başkanı Mehmet Alış  da 1978 yılında meydana gelen ve Alevi vatandaşları hedef alan Maraş katliamına değinerek katliamda hayatını kaybedenleri andı. (Haber Merkezi)