Cumhur İttifakı ‘ısrar’ etti: 3 teklife de ret verdiler!

AKP ve MHP grupları, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in 3 teklifine bir kez daha ret verdi. Gerekçe: Yok!

Cumhur İttifakı ‘ısrar’ etti: 3 teklife de ret verdiler!

ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer borçlanma yetkisi, kadınlar ve çocuklar için Mersin Barosu ile protokol yapma ve Mahalli İdareler İşverenler Sendikası üyeliğinden ayrılma tekliflerini yeniden görüşülmek meclise sundu. AKP ve MHP ittifakının kararda ısrar sayısı için 40’ı geçmesi gerekiyordu. Hasta meclis üyeleri bile toplantıya geldi, kararda ısrar sayısı bulundu, Vahap Seçer’in 3 teklifi de herhangi bir gerekçe sunulmadan reddedildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, olağanüstü toplantıyı açarken, geçtiğimiz hafta alınan 3 ret kararının hukuka aykırı şekilde gerçekleştiğini, siyasi gerekçelerle alındığını bu nedenle meclise iade ettiğini anlattı. Borçlanma yetkisinin reddedilmesine de baro ile işbirliğinin reddedilmesine de gerekçe sunulmadığını kaydeden Seçer, gerekçe sunmamanın bile hukuksuzluk olduğunu ifade etti. Seçer, benzer davalarla ilgili Yargıtay içtihatlarını da meclis üyelerinin dikkatine sundu.

Seçer, “Meclisin bir hata yapmasını, hukuka aykırı bir karar almasını istemiyoruz. Meclisin bağımsızlığına, tarafsızlığına, kendi hür iradeleriyle karar vermelerine bir halel, leke gelmesini istemiyoruz. Bu nedenle bu kararın gözden geçirilmesinde ısrar ediyorum” dedi.

Meclisin kendisini ve belediyeyi denetlemesi gerektiğini kaydeden Seçer, “Ama meclisin bizi engellemesi, hizmetleri engellemesi istenen bir durum değildir. Yasalarla da hüküm altına alınmıştır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından belediyenin baro ile işbirliği yapması, belediyenin MİS sendikasından ayrılması ve Başkan Seçer’e borçlanma yetkisi verilmesi teklifleri ayrı ayrı oylandı. Cumhur İttifakı 3 oylamada da kararda ısrar sayısı olan 40’ı buldu ve Vahap Seçer’in 3 teklifi de herhangi bir gerekçe sunmadan reddetti.

 

MHP belediye başkanı, Baro Başkanı’nı marjinal ilan etti!

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, belediyenin baro ile kadınlar ve çocuklar konusunda işbirliği yapmasına karşı çıkan isimlerden biri de MHP’li Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz oldu. Kendisi de avukat olan Yılmaz,  kadın ve çocuk konusunun siyasete alet edildiğini iddia etti. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’ın marijinal olduğunu, baroyu siyasallaştırdığını bu nedenle bu teklife ret oyu verdiğini söyledi. Avukat meclis üyelerinden Ali Dinsever,  Yılmaz’ın dilinin sürçtüğüne inanmak istediğini söyledi. Ancak MHP’li başkan, “Hayır dilim sürçmedi. Bilinçli şekilde söyledim” diyerek ithamında ısrar etti.