Metro projesi ile ilgili görüşü sürekli değişmiş!

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “Mersin’de yapılacak metro projesini doğru bulmuyorum, projenin ayrıntılarını da bilmiyorum. Bu proje Mersin için gerekli mi, bunu tartışalım” dedi ama 1 yıl önce yaptığı bir sosyal medya paylaşımında çok daha farklı bir tablo çiziyordu. Gültak, metro projesinin yatırım programına alınması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmasını “Mersin’de şehiriçi ulaşımı rahatlatacak, kent merkezinin nefes almasını sağlayacak olan “Mersin Metrosu” için önemli bir çalışma başlatıldı” sözleriyle kamuoyuna duyurmuş, metro projesini sahiplenmişti.

Metro projesi ile ilgili görüşü sürekli değişmiş!

ABİDİN YAĞMUR

 

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin’de metro projesine ihtiyaç olup olmadığı konusunda tartışılması gerektiğini öne sürmüş, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin iyi bir araştırma yapmadan metro projesi hazırladığını iddia etmişti. Arşivler ise Mustafa Gültak’ın bugün eleştirdiği, yetersiz bulduğu metro projesini 1 yıl önce övdüğünü hatta sahiplendiğini gösteriyor.

Mustafa Gültak’ın hala kullanmakta olduğu resmi facebook sayfasında Ağustos 2019’da yapılan bir paylaşımda metro projesi için şu ifadeler yer almıştı:

“Mersinlilerin yıllardır beklediği ancak belediyeler tarafından bir türlü hayata geçirilemeyen Mersin Metrosu için önemli bir girişim geldi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Metrosu'nun yatırım programına alınması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini açıkladı. Mersin’de kent merkezinin en önemli sorunu trafik. Toplu taşımadaki yetersizlikler Mersinlileri trafik çilesiyle baş başa bırakıyor. Bu sorunun çözümü olarak Metro Projesi hayati derecede önemli. Mersin’de şehiriçi ulaşımı rahatlatacak, trafik yoğunluğunu azaltacak, kent merkezinin nefes almasını sağlayacak ve kent ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak olan “Mersin Metrosu” için önemli bir çalışma başlatıldı. Projenin hayata geçirilmesi için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan devreye girdi. Elvan, metro projesi için öncelikle Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile görüşmeler gerçekleştirdi ve yoğun bir mesai harcadı. Lütfi Elvan, bu görüşmelerin ardından Mersin Metrosunun yatırım programına alınması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini açıkladı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan yaptığı açıklamada, “Biz her zaman Mersin’in dertleriyle dertleniyoruz. Tek amacımız var o da Mersin’e eserler kazandırmak. Mersinli kardeşlerimizin sorunlarına kayıtsız kalamayız. Yıllardan bu yana konuşulan ve Mersinlilerin beklentileri arasında ilk sırada yer alan Mersin Metrosunun yapımı için elimizi taşın altına koyuyoruz. Bu projenin yatırım programına alınması için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile görüşmeler gerçekleştirdik. Konuyu nihayete erdirmek için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğim. Ve inanıyorum ki Mersinli hemşehrilerime bu konuda bir müjde vereceğiz. Görüşmemim sonuçlarını da en kısa sürede Mersin kamuoyu ile paylaşacağım.”

 

HAMİT TUNA DA METRO PROJESİNİ HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORDU

 

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, 2019 seçimlerinde MHP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Hamit Tuna ile omuz omuza seçim çalışması yürütmüştü. Eğer seçimi Hamit Tuna kazanmış olsaydı Gültak, Cumhur İttifakı çatısı altında Hamit Tuna ile birlikte çalışacaktı.

MHP’li Hamit Tuna da, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğu süreçte metro projesine özel bir önem veriyordu. Tuna, bugün hala geçerli olan ve ihaleye çıkarılan metro projesini hayata geçireceklerinin sözünü vermişti. Tuna, seçim kampanyası kapsamında hazırlattığı videoda, “Ulaşım master planı kapsamında başlatılan metro hattı ile ilgili yapılan çalışmalar tamamlanarak Mezitli-Serbest Bölge arası metro projesi hemşehrilerimizin hizmetine sunulacaktır” demişti.

2014 yılında AKP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mustafa Sever de, aynı güzergah üzerinde hafif raylı sistem projesi vaat etmişti.