“Metro Mersin’e gerekli mi? Bunu tartışalım”

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında “Ben metro projesine karşıyım” demiş, 3 gün sonra bir açıklamasında yaptığı konuşmada ise “Metro projesine karşı çıkmak aptallıktır” demişti. Gültak, bu sözlerin yan yana getirildiği ancak “Mersin için metroyu tartışmalıyız” sözlerinin verilmediği bir videonun sosyal medyada paylaşılmasına tepki gösterdi.

“Metro Mersin’e gerekli mi? Bunu tartışalım”

Mersin’e; metronun yapılıp yapılmamasıyla ilgili sözleri ve duruşunun net olduğunun altını çizen Başkan Gültak; “Metro çağdaş bir ulaşım aracıdır ve biz metroya karşı değiliz. Sadece Mersin için gerekli olup olmadığını, hem maliyetini hem de kentimiz ve vatandaşlarımız için rantabl olup olmadığını tartışıyoruz” dedi.

 

“SEVİYESİZ VE SAYGISIZ BİR MONTAJ”

 

“Seviyesizce ve saygısızca, sözlerimin önünü ve arkasını keserek montajlamak, ortaya oldukça ilgisiz bir video çıkarmak, metro gibi Mersin'in geleceğini ilgilendiren ciddi bir konuyu sulandırmaktan öteye gidemez” diyen  Gültak, “Sosyal medyada paylaşılan ve hangi elden çıktığı az çok belli olan, konuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan bu seviyesiz videoyu hazırlayan ekibi ciddiyete davet ediyor; Sayın Seçer'den de metro projesiyle ilgili raporları, verileri ve varsa etüt çalışmalarını kamuoyuyla paylaşmasını rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

BAKANLIĞIN ONAYI, PROJENİN DETAYLARININ ARAŞTIRILIP PAYLAŞILMAYACAĞI ANLAMINA GELMEZ”

 

Cumhurbaşkanlığı’nın 2019 yılı yatırım programına da aldığı metro projesine, kendisinin karşıymış gibi bir algı yaratılmak istendiğini de kaydeden Başkan Gültak, “Belediyelerin veya kamu kurumlarının hazırlayıp ilgili Bakanlığa sunduğu projeler programa alınabilir. Ancak bu durum; söz konusu projenin maliyeti ve mahiyeti, fizibilite çalışmaları, yapım süresi, gerekli olup olmadığı ve kamu yararı gibi konuların araştırılmaması ve paylaşılmaması anlamına gelmez. Bizler Mersin ve Mersinliler adına; proje ile ilgili tüm verilerin şeffaf bir şekilde açıklanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.