Tarsus’un Kültür ve Sanat Sokağı’nda Vandallık görüntüleri | Güney Gazetesi Mersin

Tarsus’un Kültür ve Sanat Sokağı’nda Vandallık görüntüleri

Tarsus Belediyesi tarafından 1998 yılında açılan Kültür ve Sanat Sokağı, şu anki bakımsız haliyle görenleri üzüyor. Mustafa Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet ve Mimar Sinan gibi tarihi şahsiyetleri yansıtan resimlerin üzerine yazılan yazılar görenleri isyan ettiriyor

Tarsus’un Kültür ve Sanat Sokağı’nda Vandallık görüntüleri

ZELİHA ÖZİPEK
1998 yılında dönemin Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz zamanında açılan Kültür ve Sanat Sokağında oluşan tahribat ve bakımsızlık görenleri şaşırtıyor. Mustafa Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan ve Namık Kemal gibi Türk büyüklerinin yanı sıra Tarsus’un yetiştirdiği ünlü kişilerle birlikte tarihi, turistik, sosyal ve kültürel değerlerini yansıtan bu caddede, oluşan tahribatlar ve resimler üzerine yazılan yazılar vatandaşları derinden üzüyor. Dönemin Tarsus Belediye başkanı Burhannetin Kocamaz’ın Kültür ve Sanat Sokağı’nın açılışında söylediği ‘Eserlerin dikkat ve itinayla korunması gerektiği’ uyarısı günümüzde karşılığını bulmuyor.
Uzun yıllardır Tarsus’ta yaşayan Beyza Aslan isimli vatandaş, Kültür ve Sanat Sokağı’nın bu durumundan çok rahatsız olduğunu belirterek şunları söyledi : “Burası Tarsus’un merkezinde olan çok önemli bir cadde. Büyük Türk büyüklerinin resimleri üzerine yazılan bu yazılar ve tahribatlar Tarsus halkına hiç yakışmıyor. Buraya gelen turistler bu sokağın halini gördüklerinde Tarsus hakkında çok kötü bir izlenim edinebilirler. Yetkililerin bu sokağı tekrardan eski ihtişamına kavuşturmasını istiyorum.”