“MEZİTLİ’DE SAHNE ALMAKTAN ONUR DUYARIZ”

Ankara Sanat Tiyatrosu, Mezitli Belediyesi’nin çağrısını tüm özel tiyatrolara destek verilmesi temennisiyle karşıladı

“MEZİTLİ’DE SAHNE ALMAKTAN ONUR DUYARIZ”

ABİDİN YAĞMUR
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, 58 yıllık sahnesini terk etmek zorunda kalan Ankara Sanat Tiyatrosu’na yeni yapılan Mezitli Kültür Merkezi’nde salon vermeyi teklif etmişti. AST Genel Müdürü Hakan Güven bu teklife “Mezitli’de sahne almaktan onur duyarız” diye karşılık verdi ve ekledi: “Ben bu iyi dilekleri kapanmak üzere olan tüm özel tiyatrolar adına alıyorum.” Mersin’deki tiyatrocular da, kendi tiyatrolarını kapatmak zorunda kaldıklarına dikkat çektiler ve Başkan Tarhan’a sitemlerini ilettiler.
Pandemi koşullarına ve ekonomik krize dayanamayan Ankara Sanat Tiyatrosu, 1963 yılından beri kullandığı sahnesini terk etmek zorunda kaldığını duyurmuş, Mezitli Belediyesi de tiyatro grubuna, bizim sahnemizi kullanın çağrısında bulunmuştu.
Tiyatro sanatçısı Başak Karatepe, Kent Radyo yayınında Ankara Sanat Tiyatrosu Genel Müdürü Hakan Güven ile Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ı buluşturdu.
Yayına telefonla katılan Güven, “Son ana kadar bekledik. Çabalarımız sonuçsuz kalınca o salonu kapattık. AST kapanmadı. Perdelerimizi açmaya devam edeceğiz. 1963’ten beri aynı salonda, aynı sahnede faaliyet yürüten nadir tiyatrolardan biriydik.  Ekonomik nedenlerle Ankara’dan İstanbul’a sanatçı göçü başladı. Dizilere oyuncu göçü başlattı. Türk tiyatrosu kan kaybederken AST’ta yetişmiş birçok oyuncu hatta sahne teknisyenleri İstanbul’a gitti. 1963’ten beri darbeler atlatmış, sel atlatmış, yangın atlamış bir sahne bir virüse yenildi. Ankara Sanat Tiyatrosu salgından sonra perdelerini açacak” dedi.

“AST MEZİTLİ’DE SAHNE ALIRSA ONUR DUYARIZ”
Yayına telefonla katılan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da,  “Mezitli nerede, AST nerede diyen olabilir. Mezitli 2500 yıllık bir şehir. Burada Pompeipolis var. Höyük var. Burada bir antik tiyatro var. 7 yıl önce göreve geldiğimizde oda tiyatrosunu kurduk, gönüllü arkadaşlar çalışma yaptılar. Kültür Merkezimizi mayıs ayı gibi bitirmeyi hedefliyoruz. İçinde 2 tane de tiyatro sahnesi olacak.  Maalesef tiyatroların destek almadan ayakta durması mümkün değil. Devlet desteği genelde olmadığı gibi AST için de olmadı. Biz de belediye olarak destek vermek istiyoruz. Eğer uygun görürlerse Mersin için, Mezitli için büyük bir onurdur. AST’ın Mezitli’de oyun sergilemesi bizi mutlu eder, onur verir” dedi.

“BÜTÜN ÖZEL TİYATROLAR ADINA ALIYORUM”
Hakan Güven de Tarhan’ın bu jestine şöyle yanıt verdi: “Başkanım çok güzel şeyler söylüyorsunuz. Çok duygulandık, onore olduk. Sizin yaptığınız salonlarda oynamak bizim için de önemli. Artık eskisi gibi Anadolu’ya turneler olmuyor. Özel tiyatrolar bunu karşılayamayacak noktaya geldi. Uzun yıllar sonra Anadolu’ya turne yapmak gerçekten güzel olur. Ben bu iyi dilekleri kapanmak üzere olan tüm özel tiyatrolar adına alıyorum.” 

MERSİNLİ TİYATROCU: BU POPÜLİZMDİR
Mezitli Belediyesi’nin Ankara Sanat Tiyatrosu’na çağrı yapmasının ardından Mersin’deki tiyatroculardan tepki geldi. 
Sahnesini kapatmak zorunda kalan Mehmet Tekkanat sosyal medyadan şunları yazdı: “Mezitli Beledıyesi, kapanan AST’ı davet ederek, gel bizim yeni kültür merkezini kullanın diye bir haber okudum. Bu haber doğruysa yazıklar olsun. Mersin’e 16 yıl boyunca hizmet veren, yüzlerce çocuk, genç ve yetişkin insana eğitim veren, onlarcasını konservatuvara kazandıran sahnemi kapatmak zorunda kaldım.  Hiçbir kurumdan kişiden ciddi destek görmezken, ismi dışında bir şeyi kalmamış şehir dışından bir tiyatroya gel burayı kullan demek, popülizmdir, samimiyetsizliktir.”