Yönetmen Ümit Ünal genç iletişimcilerle buluştu | Güney Gazetesi Mersin

Yönetmen Ümit Ünal genç iletişimcilerle buluştu

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “İletişim Söyleşileri” etkinliği çevrimiçi ortamda öğrencileri sektörün önemli isimleriyle buluşturuyor.

Yönetmen Ümit Ünal genç  iletişimcilerle buluştu

Türk sinemasının usta isimlerinden senarist, yönetmen ve yazar Ümit Ünal, İletişim Söyleşilerinin bu haftaki konuğu oldu.
Mersin Üniversitesi letişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gürhan Topçu’nun moderatörlüğünde 13.30’da çevrimiçi olarak gerçekleştirilen etkinliğe İletişim Fakültesi öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. Söyleşi Mersin Üniversitesi Radyosu’ndan da canlı olarak yayınlandı.
Hayallerim, Aşkım ve Sen, Amerikalı, Berlin In Berlin filmerinin senaryosunu yazan, 9, Anlat İstanbul, Sofra Sırları, Ara, Nar, Gölgesizler ve Ses gibi önemli filmlerin hem senaryosunu yazıp hem yönetmenliğini yapan ve yayımlanmış dört kitabı da bulunan Ümit Ünal söyleşide meslek hayatının önemli anlarına vurgu yaptı.
Henüz 21 yaşında yazdığı ilk senaryo olan “Teyzem” projesinin Halit Refiğ tarafından uzun metraj film olarak çekilmesinin kendisi açısından önemini anlatan Ünal, çalıştığı diğer yönetmenlerle kurduğu ilişkiye dair temel prensiplere de değindi. Tüm ülkeyi kapsayan bir endüstri olmayışını günümüz Türk sinemasının en temel sorunu olarak işaret eden Ümit Ünal konuşmasında “Dizi ve reklam dünyasında bir endüstriden bahsedilebilir ancak sinema kendi bir başına bir endüstri değil maalesef. İkinci eksiklik ise ana akım sinemanın geleneğinin olmaması ve gelenekten kopuk olması.” ifadelerine yer verdi.

“SADECE TEKNİĞE BAĞLI KALMAYIN”
Yazar olarak teknik bilmenin elbette değerli olduğunu ifade eden Ünal ancak sadece tekniğe bağlı kalınmasının benzer senaryoların ortaya çıkması riskini barındırdığını belirterek “Her yazar önce kendi sesini bulmaya çalışmalı. Ben içgüdülerime güveniyorum. Senaryo ile ilgili teknik düzeltmeleri sonradan okurken yapıyorum” dedi. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Ünal, özellikle 4 yıllık üniversite eğitiminin iyi değerlendirilmesi ve farklı kaynaklarla entelektüel birikimin artırılması konusunun altını çizdi. Etkinliğin sonunda İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslıhan Doğan Topçu, İletişim Söyleşilerine katılarak öğrencilere deneyimini aktardığı için Ümit Ünal’a teşekkürlerini sundu.

İLETİŞİMİN UZMANLARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi’nce her cuma günü düzenlenen etkinlikte geçtiğimiz haftalarda da önemli isimler öğrencilerimizle buluşmuştu.
Önceki haftalarda konuk olan CNN Türk Program Yapımcısı Güven İslamoğlu öğrencilere staj döneminden itibaren sektörde nasıl adımlar atılması gerektiğine dair düşüncelerini aktardı. TRT spikeri ve diksiyon eğitmeni Müge Wöber de spiker olmak isteyen öğrenciler için yol gösterici bilgiler paylaştı. İletişim Söyleşilerinin dördüncü hafta konuğu olan iletişim uzmanı Beste Sultan Gülgün ise kriz ve risk iletişimi hakkında bilgi verdi. Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu ve TRT Haber dijital özel haberler birimi muhabiri Sertaç Aksan da yeni medya alanında üretim pratikleri hakkında öğrencilerin sorularını yanıtladı.