Maya Derneği’nden Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ziyaret | Güney Gazetesi Mersin

Maya Derneği’nden Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ziyaret

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) Mersin sahasında yerel işbirliği yaptığı Maya Eğitim Kültür Araştırma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından “Öğretmenler Günü” kapsamında il ve ilçe eğitim müdürlüklerine 27 Kasım - 2 Aralık 2020 tarihleri aralığında bir dizi ziyaret gerçekleştirildi.

Maya Derneği’nden Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ziyaret

Bu kapsamda Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ziyaret edilerek mülteci ve sığınmacılara dönük Mersin ilinde UNHCR desteğiyle yürütülen çalışmalardan bahsedildi. Başta eğitim ve sağlık hizmetleri olmak üzere kamu hizmetlerine erişimde güçlük çeken dezavantajlı mültecilerin eğitime erişimi için yapılmakta olan çalışmalar aktarıldı. Bu bağlamda çocukların okula kazandırılması için birlikte neler yapılabileceğine dair fikir alışverişinde bulunuldu.

Görüşmelerde, UNHCR’ın göndermiş olduğu armağan Maya Derneği tarafından müdürlüklere takdim edildi ve şu mesajı iletildi: “Mülteci durumundaki çocuklar için en önemli haklardan biri eğitime erişimdir. Çocukların geleceklerini şekillendirme yolunda en önemli ortam okullardır. Onlara yol gösterip kendi ülkelerinde kaybettikleri eğitime devam etmelerinde en büyük katkıyı sağlayan kişiler ise siz değerli öğretmenlerimizsiniz. Başta mülteci öğrencileriniz ve onların velilerinin, göstermiş olduğunuz gayretler için sadece bu anlamlı günde değil, her gün size minnettar olduklarını biliyor; bir hatıra olmasını dilediğimiz bu küçük armağanı size mülteciler ve kurumumuz adına sunuyoruz.”  (Haber Merkezi)