Akademik danışmanlara eğitim | Güney Gazetesi Mersin

Akademik danışmanlara eğitim

Mersin Üniversitesi’nde farklı engel türlerinden etkilenen özel gereksinimle öğrencilerin akademik danışmanlarına yönelik eğitici eğitimi gerçekleştirildi.

Akademik danışmanlara eğitim

Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve sosyal mesafe ve maske kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilen eğitimde Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Gülcan Boyraz, özel gereksinimli öğrencilerin, üniversitedeki akademik ve sosyal yaşantılarının kolaylaştırılmasına yönelik bilgi aktardı. Teorik eğitimin ardından görme, işitme ve bedensel yetersizliği olan öğrencilerin mekânsal erişimleri ve bilgiye erişimleri sürecinde yararlanılan yardımcı teknolojilerin kullanımına ilişkin uygulamalı eğitimlere yer verildi.

Pandemi nedeniyle 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde yükseköğrenim derslerinin online olarak gerçekleştiriliyor olmasından dolayı akademik danışmanlara, özel gereksinimli öğrencilerin ihtiyaçları, olası destek planları ve uzaktan eğitim sürecinde yaşadıkları problemlerin giderilmesine ilişkin bilgilendirmede bulunan Öğr. Gör. Gülcan Boyraz, eğitimin sonunda ilçelerden ve merkez kampüsten gelen akademik danışmanların kendi bölümlerinin teorik ve uygulamalı derslerine ve özel gereksinimli öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinin daha nitelikli hale getirilebilmesi için görüşlerini aldı. (Haber Merkezi)