HES karmaşası sürüyor

Belediye “Otobüs kartları için HES uyumunu internet üzerinden yapabilirsiniz” diyor. İnternet kullanamayan binlerce vatandaş belediyenin ilgili biriminden hizmet almaya çalışınca yığılmalar oluyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi son çare olarak mobil hizmeti devreye soktu.

HES karmaşası sürüyor


ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin'de vatandaşlar belediye otobüsü kartlarına HES kodunu tanıtmak zorunda. HES kodu olmayanlar otobüslere alınmayacak. Vatandaşlar, HES kodunu internet üzerinden tanıtabiliyor. Ama çok sayıda vatandaş da bu iş için belediyenin ilgili birimlerine başvurunca sosyal mesafe unutuluyor, sinirler geriliyor. Kalabalığın arttığı anlarda belediye çalışanları da zor anlar yaşıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi sorunu aşabilmek için mobil hizmet aracını devreye soktu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda belediye otobüslerine binmek için HES kodunu zorunlu hale getirdi.

Birçok vatandaş HES kodunu, belediye otobüsü kartına tanımak için belediyenin ilgili birimlerine akın edince sıkıntılar yaşanıyor.

Ulu Çarşı’da bulunan Kent Kart bürosuna gelen çoğunluğu yaşlı vatandaşlar, kent kartlarına HES kodunu tanıtmak için uzun kuyruklar oluşturuyor. Kuyrukta bekleyen, sinirleri gerilen ve sosyal mesafe kurallarını unutan vatandaşlar zaman zaman belediye görevleriyle tartışıyor.

Engellilere verilen Kent Kart vizelerinin yenilenme süreci de bugünlere denk geldiği için Kent Kart bürosu önündeki kalabalık daha arttı. Belediye çalışanları ve zabıta, bir yandan vatandaşı sosyal mesafeye göre sıraya koymaya çalışırken bir yandan da internet uyumlu cep telefonu olanların HES kodu almasına yardımcı olmaya çalıştı.

 

MOBİL ARAÇ DEVREYE GİRDİ

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların Kentkart ve HES kodu entegrasyonunu daha kolay bir şekilde yapabilmesi için mobil hizmet aracını devreye soktu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kentkart Mobil Hizmet Aracı, Kentkart hizmetini vatandaşların ayağına kadar götürüyor. Mobil araç, şu anda Mezitli Belediyesi önünde hizmet veriyor. Mobil hizmet aracında, 13 Kasım’dan itibaren zorunlu hale gelen kişiselleştirilmiş seyahat kartları ile HES kodu entegrasyonu da gerçekleştiriliyor. Mobil aracın ilerleyen dönemde diğer ilçelerde de hizmet vermesi planlanıyor.

Öte yandan, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Ulu Çarşı’da yer alan merkez Kentkart bürosu önünde bu hafta sonu da vatandaşların kişiselleştirilmiş seyahat kartlarının HES entegrasyonu gerçekleştirilecek.