“Söyleyecek Sözüm Var” | Güney Gazetesi Mersin

“Söyleyecek Sözüm Var”

Mersin’in üretken aydınlarından, ziraat mühendisi ve sanayici Mehmet S. Nane, altıncı kitabını yayınladı. Nane, “Söyleyecek Sözüm Var” adlı kitabında, gazetemiz Güney’de ve farklı mecralarda yayınlanan günlük, kısa yazılarını topladı. Kitapta Mersin’in denizcileşmesinden kültür sanat kenti olmasına, tarihten siyasete kadar geniş bir yelpazede yazılar yer alıyor. Kitap, okuyucuyu Mersin’in son 50 yılında bir yolculuğa çıkarıyor.

“Söyleyecek Sözüm Var”

ZELİHA ÖZİPEK

 

Gazetemiz yazarlarından, Ziraat Mühendisi ve Sanayici Mehmet S. Nane yeni bir kitapla okuyucunun karşına çıktı. Daha önce araştırma-inceleme, biyografi ve şiir alanlarında 5 eser veren Nane, altıncı eserinde Mersin ve Türkiye üzerine yazılarını bir araya getirdi.

Kitap, Mehmet S. Nane’nin son 15 ayda yazdığı makalelerden bir seçki yapılmasıyla oluşturuldu. Nane o süreci şöyle anlatıyor: “Aslında, “Köşe yazılarının ömrü bir gündür” düşüncesinden hareketle ilk başta böyle bir kitap çıkarmaya olumlu bakmıyordum. Fakat güncel ve siyaset dışında çok değişik ve geniş ilgi alanlarında yazılar yazdığım için, o yazıların zamandan bağımsız olarak kalıcı olduklarını fark ettim. Şunu da eklemek lazımdır ki yazar, Türkiye’de siyasetin çok da fazla değişmediğini, on yıllar evvel konuştuğumuz şeylerin hâlâ konuşulduğunu düşündüğü için de siyaset yazılarının eskimeyeceğini düşünüyorum.”

“Söyleyecek Sözüm Var” kitabı, okuyucunun daha rahat ve serbest akışla okuyabilmesi için kategorilere bölünmüş.  Okuyucular “Mersin”, “Mersin’in Denizcileşmesi ve Doğu Akdeniz”, “Kültür - Sanat”, “Tarih”, “Güncel” ve “Siyaset” kategorilerini dilerlerse sırayla, dilerlerse içlerinden birini seçerek okuma şansına sahip oluyor.

Kitapta ilk kategori olarak, Mehmet S. Nane’nin çocukluğundaki Mersin anlatılıyor. Yazarın anıları okura Mersin’in tarihinden de kesitler sunuyor. Eski tarihî çarşı, eski Çamlıbel, eski narenciye bahçeleri, 45 sene evvel yapılan Mersin Festivali okuru 50 yıllık bir yolculuğa çıkarıyor.

 

GÜNDEMİNDE DENİZCİLİK VAR

Mersin’in Denizcileşmesi ve Doğu Akdeniz Mehmet S. Nane’nin çok çok önem verdiği iki konu. Bu konularda uzun süredir araştırmaları bulunan yazar, makalelerinde de Türkiye’nin dış politikası ve Mersin’in bunun içerisindeki çok önemli yeri konusunu uzun süredir işliyor.

Türkiye’nin ve Mersin’in geleceğinin denizlerde olduğu düşünce ve inancından hareketle, bu konuyu sürekli gündemde tutmaya çabalıyor. Yakın zamanda, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi olarak da bu konuda Büyükşehir Meclisi’nde kapsamlı bir konuşma yaptı.

 

BU YIL İÇİNDE İKİ KİTAP DAHA GELİYOR

Tarihin yanı sıra kültür - sanat konularındaki yazılara da kitapta yer verilmiş.  Siyaset yazılarını da mümkün mertebe günlük kısır siyasi çekişmelere ayırmayıp, siyasi tarihi inceleyen yazılar yazmayı tercih ettiğini de sözlerine ilave ediyor.

Kitap, yazarın “Ebedi ve yegâne liderim” dediği Atatürk’e ithaf edilmiş.

Kendisini nasıl tanımladığı sorusuna ise hiç tereddütsüz, “İş adamı ve Yazar” olarak cevap veren Nane

bir yıl içinde iki kitap daha yayınlayacağını, bunlardan ilkinin ilkbaharda çıkacağını ve kitabı şu anda bitirmek üzere olduğunu, sonraki kitabını da önümüzdeki sonbaharda yayınlamayı planladığını söyledi.