Tarsus Kent Konseyi’nde “Atatürk ve Tarsus” konulu söyleşi yapıldı

Tarsus Kent Konseyi’nde “Atatürk ve Tarsus” konulu söyleşi yapıldı

ZELİHA ÖZİPEK

 

Tarihçi ve yazar Hikmet Öz, Tarsus Kent Konseyi’nde düzenlenen etkinlikte Atatürk’ün Tarsus ziyaretlerini anlattı. Moderatörlüğünü Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu’nun yaptığı söyleşi Tarsus Kent Konseyi facebook sayfasından canlı yayınlandı.

Hikmet Öz, fotoğraf sunumlarıyla, kitaplardan alıntılarla desteklediği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Güney illerini ziyaret etmek amacıyla Ankara’dan yola çıkan Gazi Mustafa Kemal ve eşi Latife Hanım 14 Mart 1923 günü Yenice tren istasyonunda büyük bir coşku ile karşılanır.  17 Mart 1923 günü Mersine geçerken Tasus’a uğruyor. İttihat ve Terakki mektebi öğrencileri “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” marşını çalarak karşılıyorlar. Kısa bir ziyaretten sonra Mersin’e gidiyor.  Gazi Mustafa Kemal ve beraberindekiler Tarsus Tren istasyonunda 18 Mart 1923 günü sabahı ziyaret programını gerçekleştirmek için trenden inerler, kalabalık arasında savaş giysileriyle donanmış bir kadın Mustafa Kemal Paşanın ayaklarına kapanarak; “Bastığın Yere Kurban Olayım Paşam!” diye bağırıyor. M. Kemal’in kulağına kadının cephede büyük kahramanlık gösteren Adile Çavuş olduğunu söylediklerinde kadını tutarak ayağa kaldıran Gazi burada Türk kadınlarına mal edilen ünlü sözü söylemiştir; “ Kahraman Türk Kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil omuzlar üstünde yükselmeye layıksın” diyor.  19 Mart 1923 sabahı büyük bir kalabalık tarafından istasyona gelen Gazi Mustafa Kemal’in treni Konya’ya gitmek üzere harekete geçti. Trenin penceresinden el sallayan Gazi Mustafa Kemal “Tarsuslular sizi hayatım boyunca gönlümde taşıyacağım” diyerek seslenmiştir.”

Hikmet Öz, Atatürk’ün 20 Ocak 1925, 10 Mayıs 1926, 19 Kasım 1937 ve 23 Mayıs 1938 günü de Tarsus’u ziyaret ettiğini aktardı.