Tahir Elçi davasında avukatlar ‘reddi hakim’ talebinde bulundu | Güney Gazetesi Mersin

Tahir Elçi davasında avukatlar ‘reddi hakim’ talebinde bulundu

Tahir Elçi davasında avukatlar  ‘reddi hakim’ talebinde bulundu

Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin, bir basın açıklaması sırasında, hâlâ aydınlanamayan bir şekilde “kaza kurşunuyla” öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşması Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı.

Firari PKK'lı terörist Uğur Yakışır ile tutuksuz sanık polisler S.T., F.T. ve M.S.'nin yargılandığı davanın ilk duruşması için aralarında Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’ın da bulunduğu çok sayıda baro başkanı ve avukat Diyarbakır’a gitti. Ancak pandemi dolayısıyla tüm avukatlar mahkeme salonuna alınmadı.

Sadece avukatların ve mahkeme heyetinin hazır bulunduğu duruşmada sanıkların ifadesi SEGBİS  (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile alındı.

Zaman zaman mahkeme heyetiyle avukatlar arasında tartışmalar yaşandı. Bunun üzerine avukatlar “reddi hakim” talebinde bulundu. Mahkeme heyeti bu talep nedeniyle duruşmayı erteledi.

Duruşma sürecini anlatan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz şunları söyledi:

“ Mahkeme heyeti, hukuk devletinde olması gereken savunma hakkını yok saymıştır.  Av. Tahir Elçi’nin hakkına sahip çıkmak; hukukun üstünlüğüne, adalete, demokrasiye, kişi hak ve özgürlüklerine sahip çıkmaktır. Mahkeme heyetinin savunma hakkını çiğnemesi, hukukçunun hukuk tanımazlığıdır. Savunmanın temsilcilerini hiçe sayar üslupta konuşan mahkeme heyeti de dâhil olmak üzere, hukuk bir gün herkese lazım olacaktır.”  (Haber Merkezi)