SABIR ÇAĞRISI! | Güney Gazetesi Mersin

SABIR ÇAĞRISI!

Mersin Yenişehir Belediyesi Çukurova Basketbol Baş Antrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, Nesibe Aydın karşısında alınan mağlubiyetin nedenlerini açıklarken Mersinli basketbolseverlere ise ‘sabır’ çağrısında bulundu.

SABIR ÇAĞRISI!


AHMET SÜTCÜ

 

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Ligi’nin 2.haftasında başkentte Nesibe Aydın’a konuk olan Mersin Yenişehir Belediyesi Çukurova Basketbol, rakibine 69-58’lik skorla mağlup oldu. İlk hafta Botaş’ı mükemmel oyunla 81-63 skorla yenen eden ÇBK, Nesibe Aydın karşısında oynadığı oyunla taraftarını üzdü.

 

“OYUN PLANIMIZDAN UZAKLAŞTIK”

Karşılaşmanın ardından değerlendirmede bulunan Koç Ceyhun Yıldızoğlu, çok büyük hatalar yaptıklarını söyledi. Koç Yıldızoğlu, “İyi organize olmuş, kimyası iyi olan bir takıma karşı oynadık. Maçın içinde hem hücumda hem savunmada çok büyük hatalar yaptık. Bunların nedenlerinden bir tanesi Kristine’nin oyun planımıza sadık kalmaması. Adaptasyon dönemini hala Kristine tamamlayamadı. Hala beşe beşlerde sıkıntı var. Tabiki sadece Kristine’nin adaptasyonuna olayı indirgeyemeyiz. Diğer oyuncularımızın da konsantrasyon, Kristine’yi kazanmak için sahaya koymamazı, koydukça oyun planımızdan uzaklaşmamız mağlubiyette etkili oldu. Ama rakibinde hakkını teslim etmek lazım. Onlarda çok iyi hazırlanmışlar. Savunmada ve hücumda doğru bir strateji ile karşımıza çıktılar. Mağlubiyet bizim için maalesef kaçınılmaz oldu” dedi.

 

“DOĞRU TOP PAYLAŞIMINI YAPAMADIK”

Maçın kırılma anının karşılaşmanın başlangıcı olduğunu açıklayan Yıldızoğlu, “Son periyot itibariyle çift haneli sayılarla geriye düştük. Maçın kırılma anı maçın başlangıcı. Biz daha doğru mod ile doğru top paylaşımını yapamadık. Kristine ilk maçta oyunda olduğu 16 dakikada aldığı hemen hemen her topu skora çevirdi. Bu maçta tam tersi oldu. Kristine oyuna ne zaman girse olumlu katkı yapamadı. Çocuklarda Kristine’yi kazanmak istiyor. Onunla oynamak istiyor. Ama işte Kristine toplamda 5-6 antrenman yapabildi. Dolayısıyla maçın kırılma anı başlangıcıydı. Ya biz Kristine’yi sisteme montelemeden tam öğretmeden oyuna almayacaktık ve hazırlık maçlarında olduğu gibi onsuz oynamaya devam edecektik. Ya da Kristine’yi kazanmak adına oynatacaktık. Kristine’yi oynattık” sözlerini kullandı.

 

“SABIRLI OLMAK LAZIM”

Mersinli taraftarlara ‘sabır’ çağırısında bulunan Yıldızoğlu, şöyle tamamladı: “Bu takım, 2 yıldır genç oyunculara yatırım yapılan bir takım. Genç oyuncular pişene kadar bu takımın gel-gitleri devam edeceğini düşünüyorum. Kolay bir şey değil. Bir anda sistemi herkesin algılayıp, 2 sene öncesi Çukurova gibi oynamak kolay değil. Elimizde deneyimli oyuncular vardı. Sevgi, Şaziye gibi oyuncularımız vardı. Bu oyuncularımız sahada nereye gideceklerini iyi biliyorlardı. Şimdi bu grup bambaşka bir grup. Gencecik sporcularımız var. Yabancılarımız bizim için yeterli. Türk oyuncu grubumuza sabırlı olmak lazım. Yaş ortalaması 19-20 olan bir grupla oynuyoruz. Çıkıp enerjilerini kullanmak istiyorlar. Lakin sahadaki tecrübe bambaşka bir şey. Herkesin sabırlı olması lazım.”