Hem yürüyüş hem temizlik

Mersin’de 25 yıldır düzenli olarak yürüyüş, spor, doğa ve kültür gezileri yapan Grup Zafer üyeleri, Mersin Stadı kuzeyinden Kent Ormanı’na kadar uzanan 12 kilometrelik orman içi parkurda önce sabah yürüyüşü yaptı, ardından çevre temizliği yaptı. Piknikçilerin ve yöre sakinlerinin katı atıklar konusunda daha duyarlı olması için farkındalık yaratmak isteyen Grup Zafer üyeleri, sadece yürüyüş yolları üzerinde torbalarca plastik, kâğıt ve cam atık topladı. Grup yöneticilerinden Dr. Galip Kırıcı, “Birkaç gün önce yaptığımız yürüyüşte de torbalarla atık toplamıştık. Aynı güzergâh üzerinde bugün yine atıklarla karşılaştık” dedi.

Hem yürüyüş hem temizlik

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

Her meslek ve yaş grubundan insanların bir araya geldiği, düzenli olarak yürüyüş, doğa sporları ve kültür gezileri yaptığı Grup Zafer, çevre kirliliğine dikkat çekmek için farklı bir etkinliğe imza attı.

Haftada 3 gün sabah 5.30’da Mersin Stadı kuzeyindeki ormanlık alanda bir araya gelen ve Kent Ormanı’na kadar orman içi parkurda yaklaşık 12 kilometre yürüyen grup üyeleri, yürüyerek geçtikleri orman içi alandaki kirliliğe duyarsız kalmadı ve atık topladı.

Sabah saatlerinde her zamanki parkurlarında yürüyüşlerini yapan grup üyeleri, dönüş yolunda eldivenlerini taktı, yanlarında getirdikleri çöp torbalarını açtı ve plastikten cam şişeye kadar atıkları topladı.

Grubun yöneticilerinden Dr. Galip Kırıcı, Grup Zafer’in rutin hafta içi yürüyüşlerini geçtiğimiz mart ayına kadar deniz kıyısında yaptıklarını ancak pandemi döneminde sahilde yürüyüşün yasaklanması üzerine orman içi parkur belirlediklerini söyledi.

Mart ayından bu yana, düzenli olarak hafta içi sporunu Mersin Stadı kuzeyindeki Pedias Konsept civarından başlattıklarını, Kent Ormanı’na kadar yürüyüp geri döndüklerini anlatan Dr. Galip Kırıcı, “Yürüyüşlerimiz sırasında orman içi alanın çok kirletildiğini gördük. İnsan kaynaklı katı atıklarla kirletildiğini gördük. Piknikçiler, yörede bahçesi olan çiftçiler ya da yolcular başta plastik ve cam atıklar olmak üzere atıklarını geride bırakıyorlar. Özellikle piknikçilerin yediklerini, içtiklerini, kullandıklarını arkalarında bıraktıklarını gördük. Buna duyarsız kalmadık ve geçtiğimiz hafta parkurumuz üzerinde katı atıkları topladık. En azından bizim gelip geçtiğimiz parkuru temizledik. Fakat kirliliğin devam ettiğini gördük. Bugün yine bir temizlik çalışması yaptık ve torbalar dolusu katı atık topladık. Bunlar çok kısa sürede birikmiş atıklar maalesef. Yurttaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olmasını istiyoruz. Özellikle plastik ve cam atıklarını ormanda bırakmamalarını istiyoruz” dedi.