Kayyım ataması gibi!

CHP Yenişehir İlçe Gençlik Kolları başkanı görevden alınmasına isyan etti.

Kayyım ataması gibi!

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

CHP Gençlik Kolları Yenişehir İlçe Başkanı Mehmet Boran, geçtiğimiz hafta göreve seçilen Alkım Sümer tarafından görevden alındığını, görevden alma kararının kendisine telefonla bildirildiğini açıkladı. Boran, çok sayıda gençle birlikte parti binası önünde yaptığı açıklamada uygulamaya tepki gösterdi.

Boran, “Göreve geleli 10 gün olan Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından yangından mal kaçırırcasına, ben ve yönetim kurulu üyelerimin haksız hukuksuz ve etiğe aykırı biçimde görevlerimizden alınmış olduğumuz bilgisi, usule aykırı olarak Gençlik Kolları İl Başkan Yardımcısı tarafından telefon vasıtasıyla tarafıma bildirilmiştir. Yeni İl Yönetimi göreve gelmelerinden sadece 3 gün sonra ilçe binamıza baskına gelir gibi gelmiş, görevden alma bahanelerini sağlamlaştırmak için hakkımda tutanak tutmuştur. Ne tesadüftür ki İl Gençlik Kolları kongresi daha yapılmamışken seçimden sonra görevden alınacağı bilgisi bize ulaşmıştır” dedi.

 

GÖREVDEN ALMA ŞEKLİNİ KAYYIM ATAMALARINA BENZETTİ

Görevden alınma şeklini, AKP iktidarının seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyım atamasına benzeten Mehmet Boran, görevden alınmalarının sebebinin, il kongresinde, mevcut başkan Alkım Sümer’i desteklememek olduğunu ifade etti.

Boran, “Henüz seçilmiş İl Gençlik Kolları Başkanı bile yokken, gençlik örgütünde hiçbir görevi bulunmayanların gençlik örgütlerini dizayn etmeye kalkışarak biz gençlik kolları başkanları ve yöneticilerini hedef göstermeleri demokrasi, örgütlülük ve yoldaşlık bilinci ile ters düşmektedir. Demokrasi ve adaletin bugün için bunu  içine sindiremeyenlere de bir gün lazım olacağını unutmamalarını rica ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde koltuk ve makam kazananlar, Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde siyasette var olduklarını unutarak, Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik örgütlerini dizayn etmeye kalkışıp; şerefi ve onuruyla büyük fedakarlıklar yaparak azimli ve inançlı bir şekilde Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarı için koşturan gençleri sindirmeye, korkutmaya kalkmasınlar. Biz Cumhuriyet Halk Partili Atatürkçü ve devrimci gençler; bu antidemokratik uygulamalardan korkacak olsaydık, bugün Cumhuriyet Halk Partisi saflarında durarak AKP iktidarına karşı dimdik ayakta durmazdık” ifadelerini kullandı.

 

‘KENDİ KARARLARINI ALAMIYORLAR’

“Bu karar, kendi kararlarını bile veremeyip; bazı seçilenler adına siyaset yaptığını iddia edenlerin talimatı ile alınmıştır” diyen Mehmet Boran, “Bu karar, kendini Cumhuriyet Halk Partili gibi gösterip de aslında Cumhuriyet Halk Partili gibi davranmayanlar adına büyük bir utanç; ama biz devrimci gençler için büyük bir onurdur. Biz AKP iktidarının ahlaki çöküntü içerisindeki yönetenleri gibi değil, savaş cephelerinde kurulan köklü çınarın neferleri gibi hareket etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.