Öğrenciye güvenli ortam, anne ya da babaya izin

Okullar pazartesi günü açılıyor. Veliler endişeli. CHP, ek önlem ve uygulamalar öneriyor.

Öğrenciye güvenli ortam,  anne ya da babaya izin

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

2020-2021 yılı eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitim kısmen pazartesi günü başlatılacak. Anaokulu öğrencileri ile ilkokul birinci sınıf öğrencileri, kontrollü ve kısıtlı şekilde dersliklere alınacak, kısa süreli derslerin ardından evlerine gönderilecek.

Yüz binlerce aile pandemi döneminde yüz yüze eğitim endişesi yaşarken Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Adil Aktay, ailelerin endişelerini en aza indirecek tedbirler için hükümete seslendi.

57 bin derslik ihtiyacının giderilmesinin, sınıflardaki öğrenci yoğunluğunu azaltacağını, bunun da sosyal mesafenin korunmasını sağlayacağını ifade eden Aktay, CHP’li belediyelerin de okul binası ya da derslik yapmaya talip olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 92 bin 165 öğretmen açığını yeni atamalar yaparak kapatması gerektiğini belirten Aktay, ayrıca bakanlığa 60 bin temizlik elemanı ve yardımcı eleman kadrosu verilmesi gerektiğini söyledi.

Okulların temizlik maddesi, dezenfektan, maske gibi ihtiyaçlarının velilere bırakılmadan, bakanlık tarafından karşılanması gerektiğini belirten Adil Aktay, her okulda mutlaka sağlık görevlisi bulundurulması gerektiğini ifade etti.

Pandemi koşulları tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse sadece önemli derslerin Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi gibi derslerin okullarda verilmesini öneren Aktay,  “Kamu – özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından küçük çocukları olan ebeveynlere yani anne, babaya dönüşümlü olarak eğitim izni hakkı tanınmalıdır. Her anne, baba için çocuğun sorunlarını çözmek onlar için vazgeçilmez bir görevdir. Ama bu görev sadece anne, babalar için değil, bu görev aynı zamanda siyaset kurumuna da düşmektedir, topluma da düşmektedir, hepimize düşmektedir. Çocuklarımız için yapmayacağımız hiçbir fedakarlık yoktur” dedi.