‘Mersin’e zarar verir’

Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, Karaduvar Mahallesi’nde kurulacak polipropilen tesisi projesi hakkında bir basın açıklaması yaptı.

‘Mersin’e zarar verir’

Söz konusu petrokimya yatırımının Mersin’i kapsayıcı, bütünleştirici olmadığını ifade eden Burakgazi, “Halkın katılımı toplantısının bile gerçekleştirilmediği, doğru ve ilkeli bir bilgilendirilmenin olmadığı bir süreci yaşamış bulunmaktayız. Bölge halkının yoğun itirazları ve gerek bölge halkı gerekse Mersinlilerin anayasal olarak bilgi edinme hakkının bile yok sayıldığı bir yatırım sürecinden Mersin kentine hiçbir fayda sağlamayacağı ve bütünleştirici değil ayrıştırıcı olacağı açıktır” dedi.

 

KONTEYNIR LİMANI YERİNE POLİPROPİLEN TESİSİ

 

10 yıldır yayımlanan yatırım programları ile ele alınan Mersin Konteyner Limanı projesinin  adının “Doğu Akdeniz Bölgesine Ana Konteyner Limanı”  olarak değiştirildiğini hatırlatan Burakgazi, “Mersin Ana Konteyner Limanı projesi 2019 yatırım programlarında Doğu Akdeniz Bölgesine Ana Konteyner Limanı olarak revize edilmesinin, Tekfen Polipropilen Üretim Tesisi Yatırımı Projesinin Mersin İlinde yapılması kararıyla doğrudan ilişkilidir. Bu alana polipropilen tesisi yapmak, Mersin’de yapılacak ana konteyner limanını devre dışı bırakmak demektir. Bu da ana konteyner limanından beklenen yıllık 2,5 milyar dolar ihracatı ve yaklaşık 2500 kişilik istihdamı ortadan kaldırmaktır” ifadelerini kullandı.

 

‘TESİS YER SEÇİMİ AÇISINDAN UYGUN DEĞİL’

 

Polipropilen tesisi kurulmasıyla Mersin’in doğu girişinde yaşanan trafik sıkışıklığının daha da artacağını, Karaduvar Balıkçı Barınağı’nın işlevsiz hale geleceğini belirten Burakgazi şunları söyledi: “Halk sağlığı nezdinde Karaduvar-Kazanlı hattına Polipropilen Fabrikası yapılmasının gerek çalışanların ve gerekse çevrede yaşayan insan ve diğer canlıların sağlıkları açısından ciddi risk oluşturacağı açıktır. Polipropilen tesisi 10 km mesafede Mersin Tarsus Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin gelişimine ket vuracaktır. Turizm alanı ile ağır kirlilik oluşturan sanayi alt yapısının yan yana olması söz konusu bile olamaz. Bu noktada Tekfen Polipropilen Üretim Tesisi Yatırımı Projesinin gerek yer seçimi gerekse kent ve çevre hakkı mücadelesi nezdinde uygun olmadığını, yer seçiminin yanlış olduğunu belirtiriz. Bu gibi ağır kimya sanayi içerikli petro-kimya sanayi tesisleri endüstriyel alt yapısı sürdürülebilir ve çevre dostu olarak tanzim edilmiş Kimya Organize Sanayi Bölgelerinde planlanmalıdır.” (Haber Merkezi)